Адаптація до законодавства ЄС: проект завершився, впровадження триває

Наш проект завершився. Але процес адаптації українських фермерів до нових умов праці тільки розпочинається. В рамках проекту ми проаналізували та порівняли стандарти ЄС та наші законодавчі акти, надали пояснення щодо необхідних змін та зазначили проблемні питання, а також розробили популярний посібник для допомоги нашим сільгоспвиробникам. Три тренінги, проведені в грудні – січні в Києві, Ужгороді та Полтаві, попит на участь в яких удвічі перевищив наші очікування, підтвердили впевненість у необхідності цієї роботи. Як і численні заявки на отримання розроблених проектом навчальних матеріалів та на продовження просвітницьких заходів.

Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС (УА) перед нашими аграріями поставлено амбітні завдання, – в галузі сільського господарства необхідно адаптувати та впровадити в практику 44 акти права ЄС; в частині санітарних та фітосанітарних заходів, які нерозривно пов‘язані з можливістю отримати доступ до ринку ЄС українським харчовим продуктам, – 255 документів. Паралельно треба уважно відслідковувати ті зміни, які впроваджують екологи і які безпосередньо стосуються аграрного сектору. Нововведення невдовзі торкнуться абсолютно всіх українських аграріїв, пристосовуватися до нових умов праці доведеться й дрібним виробникам.

Отже, результати нашого проекту, які допомагатимуть українським фермерам і якими вже можна користуватися:
- Виробники сільгосппродукції мають змогу покроково і детально розібратися, які саме зміни вони повинні запровадити вже зараз, щоб «вписатися» в нові ринкові умови. Треба зауважити, що наші фермери дуже прискіпливо ставляться до впровадження в Україні європейських інновацій і прагнуть не просто розібратися у прийдешніх змінах, а й використати нові можливості, скажімо, такі як отримання додаткової вигоди від запровадження географічних зазначень та просування місцевої продукції. Розроблені в рамках проекту популярні матеріали – набори тематичних листівок з візуалізацією шляху до європейських стандартів – реально допомагають розібратися з тими обов’язковими вимогами і додатковими можливостями, які надає українським аграріям Угода про асоціацію.
- Державні службовці, які працюють у відповідних департаментах різних органів влади, отримали завдяки проекту своєрідний порадник, який допомагатиме їм у повсякденній роботі, адже місцеві фермери звертаються за консультаціями, перш за все, до органів влади.
- Науковці й освітяни, громадські організації мають можливість більш ґрунтовно досліджувати тему, розробляти нові навчальні курси для навчальних закладів, що, власне, вже почали робити (наприклад, у Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого, Харків, викладачі якого брали участь у тренінгу в Полтаві, вже вводиться курс адаптації сільгоспвиробництва до стандартів ЄС). Для них буде корисним наше базове дослідження, яке містить і аналітичну інформацію, і численні посилання на європейські та українські документи та джерела інформації.
- Консультаційні служби, зокрема, партнер усіх тренінгів Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України «Дорада», отримала докладно розроблений навчальний курс з наочними матеріалами, який вже почала використовувати.

 

Серед майже 170 учасників тренінгів приблизно третина – виробники, третина – держслужбовці і третина – працівники просвітницьких організацій. Всі вони відзначили, що тема тренінгів є актуальною і потрібною, що такий курс сьогодні необхідний і що ця просвітницька діяльність має продовжуватися.

Ми наполегливо рекомендуємо свідомо користуватися електронними версіями, як базового дослідження, так і популярного посібника: активний процес імплементації стандартів ЄС та зміни в українському законодавстві потребують постійного оновлення матеріалів, що цілком можливо робити, з вашою допомогою, в електронному режимі.

Ми будемо раді вашим відгукам, порадам, а також розповідям про ваші успіхи.

З повагою,
команда проекту.

 

Вся інформація та публікації на сторінці проекту.