Через "халтурщиків" тисячі кубометрів отрути потечуть в Дністер

Озеро хімічної отрути під Калушем, у Прикарпатті, після першого ж великого дощу загрожує перелитися в місцеву річку, а через неї - убити все живе у великому Дністрі. Перспектива посваритися зразу з кількома сусідами змусила офіційний Київ іще два роки тому виділити мільйони гривень на порятунок від катастрофи. Столична фірма усі гроші освоїла. Але виявилося, будували захисну дамбу студенти-примари.

 

15 мільйонів тонн хімічної отрути в кар'єрі поблизу Калуша - спадок колишнього калійного виробництва. Це бомба, яка щороку збільшує свою потужність іще на три мільйони тонн. Будь-якої миті отруйна вода може вийти з берегів і потрапити у річку Сівка, а звідти - у Дністер, йдеться у сюжеті ТСН-Тиждень.

Стримує екологічну катастрофу лише земляна дамба, яка дихає на ладан. Щоб сталося найстрашніше - досить потужної зливи, або чергового паводку.

 

Екологи в паніці:  хімічні розсоли у Дністрі навіть тараньки не лишать. Концентрація цих розсолів, за словами експертів, майже чотириста грамів на літр.

У разі катастрофи без питної води лишаться цілі міста і села. І не лише в Україні. Мертве озеро вже стало причиною міжнародного скандалу: Молдова заявляє, що боїться за своїх громадян.

 

Убезпечити мертві води терміново чиновники обіцяли ще 2010. Тоді указом президента Калуш оголосили зоною екологічного лиха і пообіцяли побудувати протягом 2 років завод.

План порятунку передбачав, що дамбу та береги кар'єра укріплять. Відтак він зможе прийняти ще й воду з іншої аварійної водойми - так званого хвостосховища. Воно неподалік і вже повне тими ж розсолами. Між кар'єром та хвостосховищем мали прокласти труби.

 

На проект екстрено виділили гроші - 50 мільйонів гривень. І так само екстрено і без тендеру віддали їх будівельній фірмі зі столичною пропискою. Кияни "освоїли" все до копійки. Їм навіть підписали акти виконаних робіт.

На папері у кар'єрі працювала ціла армія - нереальна кількість людей отримували зарплату та їздили у відрядження - це насторожило податківців. Виявилося -  кар'єр був наповнений "мертвими душами".

 

На папері вони були показані як студенти одного з вузів України. Копнули глибше - й жахнулися. Велика частина робіт проведена тільки в бухгалтерських звітах. Крали на якості, крали на кількості, крали на розмірах.

Висота дамби мала становити 1,15 м. Але будівельний експерт сказав – 13 см недобудували.

 

13 см - начебто не багато, але якщо помножити на площу 9 гектарів, виходить недоклали майже 12 тисяч кубометрів землі.

Трубопровід від кар'єру та хвостосховища горе-робітники не дотягнули, а поклали лише шматок - та й то на поверхні. Частина труб вже дірява.

 

Відповідатимуть за "халтуру" лише будівельники - четверо вже на лаві підсудних. На чиновників, під носом у яких проводили таке "укріплення", слідчі нічого не накопали.

За два роки після ремонту дамба в гіршому стані, ніж до нього, бо йде розчинення породи розсолами і йде зсув. Наразі біля цих потенційних токсичних бомб працюють тільки науковці.

 

Сподіваються наступного року "вибити" сюди з держбюджету черговий транш – іще понад п'ятдесят мільйонів гривень, але вже тепер знають , що цього не вистачить, а головне - може рятувати буде вже нічого.

tsn.ua