День без авто (трохи історії)

22 вересня всім власникам автомобілів пропонується залишити приватний транспорт десь на стоянці чи в гаражі й відзначити таким чином День без авто. Його ціль – знизити хоча б на якийсь час рівень концентрації вихлопних газів у міському повітрі, приглушити голос вулиць, щоб люди отримали можливість краще почути один одного (звуковий фон на вільних від авто вулицях в середньому знижується на 5 децибел). А водії можуть у цій тиші замислитись – чи варто так часто користуватися автомобілем, адже більшість міських поїздок не перевищує 3 км, тобто можна прогулятися пішки чи на велосипеді.
Вперше «День без авто» був проведений у столиці Франції в 1998 р. Накопичення великої кількості вихлопних газів стало серйозною загрозою для парижан, і міністр екології Франції запропонував на один день закрити старі квартали столиці для автомобільного руху. Щоб цей почин не мав негативних наслідків, цього дня були введені додаткові маршрути міського транспорту, платня за проїзд зменшена, активно працювали прокати велосипедів. У результаті кількість пасажирів громадського транспорту зросла на 10%, а велосипедистів стало втричі більше. Хоч "безмашинними" було оголошено лише два райони, це вплинуло на все місто – вміст в повітрі основного автомобільного забруднювача, оксиду вуглецю, зменшився в цей день приблизно на 15%. Вулиці центру Парижа, звичайно темні від диму та переповнені автомобільним гулом, були тихими. На них зустрічались лише пішоходи, люди на велосипедах та електромобілях, на котрі заборона не поширювалась. Відгуки парижан на акцію були схвальними на 86%. У наступні роки День без авто став загальноєвропейським.
Україна вперше долучилась до «Дня без авто» в 2004 році. Акції було організовано Інформаційним центром „Зелене досьє” задля того...
...щоб надихнути якомога більше людей використовувати альтернативні види транспорту, зокрема, велосипеди та власні ноги.
...щоб дати жителям міст змогу вільніше рухатись і дихати, краще чути один одного.
З цього часу акції проводяться різними організаціями та відбуваються по всій Україні.