День Сонця показав переваги „зеленої” енергії - День Сонця 2011

Матеріал підготовлений партнером Дня Сонця 2011 в Україні UA-Energy.org

2011-05-23

 

Минулої суботи, 21 травня, в Україні вперше відбувся День Сонця – частина загальноєвропейської кампанії, яка спрямована на підвищення рівня обізнаності громадян щодо використання енергії Сонця в сучасних технологіях і повсякденному житті. Організатором заходу виступив Інформаційний центр „Зелене досьє” за підтримки Швейцарського посольства в Україні та Державного агентства екологічних інвестицій України.

 

Захід відбувся в рамках ІІ Національної виставки-фестивалю „Еко*Відпочинок”, що проходила цими вихідними в Національному Експоцентрі України. Ключовою складовою була презентація сонячних технологій з України та Європи. Окремий павільйон мала відома на вітчизняному ринку компанія “Gresa-Group”, яка демонструвала цілу низку „зелених” продуктів: електричні водонагрівачі брендів Chaffoteaux та Atmor, конвектори Flamingo, вітрогенератори Flamingo-Aero різної потужності, сонячні модулі “Квазару”.

 

Їх партнери, компанія “Gravicappa”, з радістю продемонстрували роботу сонячної кухні. Конструкцію вартістю 1300 грн. можна зібрати всього за півгодини і готувати їжу за рахунок концентрації сонячних променів, які дозволяють досягти до 1000 ºС в точці фокусування.

 

Виробничо-інжинірингова компанія „Система” рекламувала продукцію торгової марки „Атаба” – сонячні колектори (в т.ч. двосторонні), акумулятори, блоки живлення, інвертори тощо. Приміром, стандартний вакуумний геліоколектор може забезпечити домогосподарство 150 літрами гарячої води на добу – навіть взимку або за хмарної погоди.

 

Окрім власне сонячних колекторів та панелей “Gresa-Group” та партнери представляли різноманітні контролери, інвертори, перетворювачі, стабілізатори, багатофункціональні системи автономного електрозабезпечення, джерела безперебійного живлення. За словами представника компанії Олега Андрєєва, який працює в даному секторі вже 7 років, конкуренції практично немає. „Якщо Ви теж займаєтесь „сонячним” бізнесом, то Ви або мій друг, або мій партнер”, – говорить Андрєєв.

 

Українські підприємці також показали продукцію торгової марки Sunenergy – як велику мобільну станцію з опріснення морської води (потужність 2,4 кВт, продуктивність – 100 літрів на годину), так і автономні зарядні пристрої та туристичні системи, що можуть живити мобільні телефони, фотоапарати, ноутбуки, інші портативні пристрої.

 

Для забезпечення роботи сонячних батарей пропонувалися різної потужності автономні міні-електростанції серії Sunbox. Розміром з невелику коробку, ці системи стабільний дають на виході струм напругою 12 вольт, які за допомогою інвертора можна перетворити у звичні 220 вольт. Більш того, Sunenergy пропонує готові рішення – автономні, резервні та гібридні системи на основі сонячної енергетики.

 

Окремої уваги заслуговує інший хедлайнер днів сонця – буковинський бізнесмен Валерій Чалий, який є власником унікальної гірської бази на горі Мегура в Карпатах. Готель „Ковчег” на висоті 1313 метрів є повністю автономною енергетичною системою. Електрикою готель забезпечують 3 вітрогенератори та 6 сонячних панелей сукупною потужністю 6 кВт, гарячою водою – 70 трубок сонячних теплових колекторів. Система живлення побудована таким чином, що у разі різкого спаду виробництва струму (нема вітру, хмарна погода) в роботу включається резервний дизель-генератор.

 

На цьому ентузіаст не зупинився: на комплексі діє система утилізації відходів на основі ензимних препаратів, а твердопаливний котел забезпечує функціонування унікальної теплої підлоги. Водозабір чистої гірської води здійснюється з місцевого джерела. За такий розумний підхід на українському Дні Сонця Валерія Чалого нагородили сертифікатом за "екологічно відповідальне господарювання".

 

Координатор програм Інформаційного центру „Зелене досьє” Надія Шевченко, яка власне розробила систему екологічної сертифікації туристичних закладів в Україні, розповіла, що сонячна енергетика на вітчизняних теренах має колосальний потенціал, адже в Україні існує не лише попит на сонячні модулі, але й виробництво. „Вже зараз окупність таких систем становить від 2 до 5 років, оскільки протягом квітня-вересня вони можуть покрити до 95% витрат на електроенергію та гарячу воду”, – заявила Шевченко. За даними „Зеленого досьє”, Україна входить до п’ятірки держав, які володіють найпотужнішим тауково-технічним та технологічним потенціалом для розвитку сонячної енергетики.

 

Спеціальним гостем заходу став швейцарський „сонячний піонер” Луїс Палмер, який здійснив навколосвітні подорожі на сонячному таксі та електромобілях, а у вересні цього року планує продовжити перегони з новими учасниками. Стурбований глобальним потеплінням, війнами за пальне в різних регіонах світу, спустошенням енергетичних запасів він ще у 14 років розбив перший дизайн сонячного таксі.

 

Заклик Луїса досить простий: „Годі мріяти про життя – оживи свої мрії”. Здійснити мрію йому допомогли швейцарські студенти, які розробили триколісний, двомісний, зі швидкістю 90 км/год й на вигляд як «Ламборджині» автомобіль, живлення для якого дають сонячні панелі. Стартувавши у липні 2007 році зі Швейцарії на „сонячному” авто, за півтора року „мрійник” проїхав 54 тис. км. територією 38 країн.

 

З українською аудиторією Палмер поділився найяскравішими враженнями від подорожі. У Празі він зустрів клуб електромобілістів, який на той момент налічував трьох членів. На острові Балі йому вдалося попрацювати таксистом для міністрів, які зібралися на світовий саміт з протидії змінам клімату. У Новій Зеландії він побачив, що геотермальна енергія забезпечує 8% всього загального паливно-енергетичного балансу країни. Натомість сонячна Австралія є найбільшим експортером вугілля в світі (майже 600 тис. тон на день). Це вугілля спалюють переважно у Китаї, проте це не заважає Піднебесній бути найбільшим світовим виробником сонячних панелей. За спостереженнями Палмера, їх тут можна побачити чи не на кожному даху. Застосовувати сонячні панелі для приватного використання Луїс порадив і українцям: „Це може бути чудовим рішенням і заощадить багато грошей”.

 

Іншою кругосвітньої гонкою, яку здійснив винахідник, стала подорож на автомобілях з електродвигунами „Zero Emissions Race”. Минулого року Палмер та команди з Німеччини, Південної Кореї та Австралії за 80 днів здійснили ці перегони з нульовими викидами, які вже тоді отримали підтримку Програми ООН з охорони довкілля. Під час подорожі експедиція перетнула також і Україну, про яку в Луїса та команди залишились гарні враження. „Ми показали всьому світу, що енергія Сонця є нескінченною. 7 млрд. людей можуть мати такі авто”, – відкрив просту істину швейцарець. „Я показую людям, що ми можемо бути незалежними від викопного палива”, – зазначив він. Новий проект Палмера під назвою WAVE передбачає навколосвітню подорож вже на 40 електроавто, яка має стартувати з вересня 2011 року.

 

UA-Energy.org поцікавився у Луїса Палмера, як він оцінює розвиток сонячної енергетики в Україні та що він може порадити, щоб популяризувати альтернативні джерела енергії. Він констатував: „Коли я подорожував Україною, я не бачив багато сонячних батарей. Для України завжди важко отримувати нові технології, але вона знаходиться у зручному географічному положенні для того, щоб отримувати сонячну енергію. Навіть взимку ви можете дуже добре використовувати сонячну енергетику. Я думаю, що на сьогодні в Україні ці технології ще не є доступними. Одна з найкращих країн у сенсі розвитку сонячних технологій, котру я бачив, це Туреччина. Там сонячні установки є дуже дешевими. Тобто порада, яку я вам можу дати – імпортуйте ці технології з Туреччини”.

 

Перший український День Сонця завершився виступом на „сонячній” сцені запальних етногуртів з України „Дикий Гон” і „PoliКарп”, а також формації з Естонії „Свята ватра”.

 

Довідка UA-Energy.org. День Сонця вперше був проведений в Австрії у 2002 році. І вже з 2008 року подія набула загальноєвропейського мастабу, об’єднуючи різноманітні заходи (ярмарки, виставки, презентації, перегони транспортних засобів на сонячних батареях, конференції, семінари, дискусії тощо). Минулого року мапа Днів Сонця налічувала 6600 подій у 17 країнах Європи, найбільш активними з яких є Австрія, Німеччина, Швейцарія, Франція, Італія, Іспанія.

 

Зараз Дні Сонця тривають більше 2 тижнів. Вже відбулося понад 8 тис. заходів у 18 країнах Європи. Кампанія має підтримку Єврокомісії та координується Європейською асоціацією фотоелектричної промисловості (EPIA) і Європейською федерацією сонячної теплової промисловості (ESTIF). Цьогоріч марафон завершиться 26 травня у Брюсселі, де відбудуться дебати про роль оснячної енергетики в енергонезалежності Європи.

 

Започаткування Дня Сонця в Україні передбачає вивчення і застосування європейського досвіду, популяризацію та розвиток місцевої індустрії відновлюваної енергетики, а також виконання вимог Політики сусідства ЄС в частині енергетики та протидії зміні клімату. З нинішнього року український День Сонця прийнято до загальноєвропейської мережі European Solar Days.

Початковий матеріал: