Дорожня карта ЄС: обігова (циркулярна) економіка

Оприлюднено План дій стосовно обігової економіки в рамках Європейського зеленого курсу.
Повну версію (англійською) можна за посиланням, а ми пропонуємо короткий конспект (українською) з фокусом на ті теми, які нас найбільше зацікавили.

 

Загальні принципи:
- тривале використання, можливість відновлення та  повторного використання продуктів;
- менше використання токсичних речовин та енергії, врахування вуглецевого та екологічного відбитку;
- більше переробленої вторинної сировини;
- можливість заводського поновлення та високоякісної переробки (без шкоди для якості матеріалів);
- максимальне зменшення одноразового використання, врахування старіння продукції;
- заборона знищення непроданих продуктів;
- заміна продукту сервісом (коли споживач не є власником продукту, але оплачує його використання);
- цифрове маркування та фінансова підтримка більш сталих продуктів;
- заснування в ЄС єдиної бази даних «Dataspace for Smart Circular Applications»  з інформацією про продукти;
- встановлення права споживача на ремонт продукції (включає забезпечення запчастинами, можливість ремонту та доступу до сервісу);
- об’єднання систем сертифікації та регулярної звітності виробника, впровадження цифрового відстеження ресурсів;
- підтримка біоекономіки (впровадження Bioeconomy Action Plan);
- запровадження системи верифікації зелених технологій через схему верифікації екологічних технологій ЄС та відповідної сертифікації.

 

Що стосується типів продукції, звертаємо увагу на наступні плани.

Щодо електронних та ІТ приладів: планується розробити Ініціативу з обігової електроніки,  Директиву ЄС та робочий план з екодизайну, що включатиме також витратні матеріали та запчастини (наприклад, картриджі); законодавчо закріпити єдиний стандарт зарядного пристрою для всіх мобільних пристроїв і довговічних кабелів та відокремлення продажу нових гаджетів від зарядок; підвищення проценту збору відпрацьованих гаджетів та аксесуарів (можливо, навіть застосування загальної для ЄС схеми повернення або викупу гаджетів для переробки); погодження правил щодо використання токсичних речовин з новим законодавством, включаючи REACH24 та екодизайн.

 

Нові законодавчі правила стосовно батарей та автомобілів базуватимуться на Batteries Directive25 та Batteries Alliance і спрямовані на встановлення правил щодо кількості перероблених матеріалів у нових продуктах та покращення збору й переробки старих продуктів, поступове виведення з використання батарей, що не перезаряджуються; встановлення вимог щодо критеріїв сталості для батарей (з урахуванням, наприклад, вуглецевого відбитку виробництва, етичності походження матеріалів, безпечності поставок, повторного використання та переробки). Поводження з відпрацьованими автівками має бути погоджено з вимогами обігової економіки.
Нова європейська стратегія про стабільну та розумну мобільність також має передбачати плановий перехід до обігової економіки через впровадження сервісу замість продукту, альтернативні сталі види палива, оптимізацію інфраструктури та транспортних моделей, виключення забруднення та відходів.

 

В галузі пакування передбачається поновлення Директиви 94/62/EC27 щодо обов’язкових вимог до пакування, дозволенного в ЕС:
- зменшення кількості пакування та його відходів,
- дизайн для багаторазового пакування та такого, що переробляється, включаючи обмеження використання деяких матеріалів (якщо є альтернативи),
- зменшення кількості компонентів у композитних пакувальних матеріалах, обмеження комбінацій та кількості матеріалів.

 

Пластики. Розробляється стратегія застосування пластиків при обіговій економіці, яка включатиме обов’язкові вимоги  до вмісту переробленої сировини, скорочення відходів у пакуванні, будівельних матеріалах та автотранспорті. Обмежується використання мікропластиків, застосовуватимуться стандарти їх маркування та сертифікації для мінімізації їх потрапляння в довкілля на всіх стадіях життєвого циклу, а також буде розроблено оцінку кількості мікропластику, що ненавмисне потрапляє у довкілля (з шин, текстилю тощо), оцінку ризиків вмісту мікропластиків у довкіллі, питній воді та їжі. Планується також запровадження використання біо-пластиків там, де це призводить до екологічних покращень, заміщення викопної сировини, використання біорозкладних або придатних до компостування матеріалів.

 

Їжа та вода. Готується нова стратегія біоекономіки, оновлення дійсних директив відповідно до вимог нової аграрної стратегії «Від ферми до виделки». Особлива увага – водопостачання, обробка стічних вод, використання оборотного водопостачання (зокрема, в сільському господарстві).

 

Політика стосовно відходів. Встановлюються додаткові цілі щодо переробки, скорочення обсягу генерації твердих побутових відходів та деяких окремих матеріалів, гармонізації роздільного збору відходів. Скорочення використання токсичних матеріалів досягатиметься завдяки відокремленню таких матеріалів з продукції, видалення їх з розробки й технологічного процесу, запровадження системи відстеження таких матеріалів. Планується оновлення додатків до Стокгольмської конвенції, вдосконалення маркування та класифікації щодо сумісності з іншими матеріалами та маркуванням (Нова Chemicals Strategy for Sustainability). Планується створення функціонального загального для ЄС ринку вторинної сировини, а також унеможливлення експорту відходів з ЄС до третіх країн (окрім для переробки), впровадження стандарту «Перероблено в ЄС».

 

Економічні заходи передбачають посилення прозорості/доступності даних щодо впливу на довкілля (директива з нефінансового звітування), розробку принципів екологічного обліку на доповнення корпоративної  фінансової звітності на відповідність критеріям обігової економіки, а також продовження запровадження фінансових інструментів (зелений податок, податок на звалища або спалювання тощо).

На базі Європейської стратегії про пластики планується підписання глобального договору.
Для поширення інформації та технологій запропонувати Global Circular Economy Alliance створювати партнерські програми з обігової економіки, визначити пріоритетні питання для досліджень. Для міжнародних договорів про управління природними ресурсами визначити ‘Safe Operating Space’ для природних ресурсів. Включити принципи/цілі обігової економіки до угод про вільну торгівлю.

 

Для кожної ініціативи визначені терміни впровадження.