Впровадження екологічної політики в Україні: громадська оцінка

15 січня. Київ. Орхуський інформаційно – просвітницький центр. Регіональне обговорення аналітичної доповіді, присвяченої результатам проведення громадської оцінки національної екологічної політики в Україні у 2013 році.

 

Емоційний рівень дискусій на експертній зустрічі в Києві часом аж зашкалює. І хоча присутні (близько 40 чоловік із НУО, експертного середовища та Міністерства екології та природних ресурсів) обговорюють виконання екологічної стратегії та запланованих для цього заходів ще за такий далекий сьогодні 2013 рік, всі прекрасно усвідомлюють, що йдеться про майбутнє та необхідність змін заради цього майбутнього. Отже, не дивно, що обговорювали не просто «виконано – не виконано», а намагалися зрозуміти причинно-наслідкові ланцюжки ситуації сьогоднішньої.

«У 2013 році Мінприроди втратило спроможність контролювати ситуацію в регіонах через послідовне руйнування системи державної екологічної політики», - вважають експерти з робочої групи НУО, яка працює над аналітичною доповіддю. І з цим твердженням погоджуються учасники обговорення, включаючи представників  Мінприроди. Самому міністерству потрібні зміни, щодо формату яких точаться суперечки, але головне, - щоб міністерство стало реальною впливовою силою в державі, чого поки що немає.
Очевидно, що потребує переоцінки система екологічного просвітництва та підвищення рівня екологічної свідомості, адже ані заплановані в Національному плані дій заходи з цього приводу, ані розрізнені несистемні акції, про які звітує міністерство, не досягають поставлених цілей. «План дій містить чимало корисних і своєчасних заходів, проте вони не координовані, відсутні конкретні кількісні показники як на рівні планування, так і  на рівні контролю та звітності. – Говориться в коментарях громадськості. - Також слабким місцем є розкоординованість дій та програм, відсутність єдиного центру аналізу та управління.»
Чимало зауважень викликає в експертів та громадських активістів рівень інформатизації та автоматизації обліку даних у Мінприроди, відсутність сучасного моніторингу та збору даних про стан довкілля. Незрозумілими залишаються повноваження та роль Мінприроди в розвитку «зеленої економіки», в просуванні зелених інновацій до інших галузей господарювання, - питання інтеграції екологічних підходів до всієї економічної системи залишається і одним з найбільш пріоритетних, і, водночас, одним з найменш зрозумілих широкому загалу й урядовцям.
Оцінюючи помилки року 2013, ми починаємо обговорювати наступний національний план дій, який має запрацювати з 2016-го року, а також – можливі зміни до всієї екологічної політики держави.
Регіональні обговорення державної екологічної політики продовжуються – в Тернополі, Харкові та Запоріжжі цими днями збираються представники НУО та експерти. Усі коментарі, поради та рекомендації будуть включені до остаточної версії аналітичної доповіді.
Автори та організатори обговорення сподіваються, що аналітична доповідь буде належним чином опрацьована Міністерством екології та природних ресурсів України, іншими органами виконавчої влади, діяльність яких пов’язана з впливом на довкілля, урядом України, Президентом України та його Адміністрацією, Делегацією Європейського Союзу в Україні, неурядовими організаціями та іншими зацікавленими сторонами.

 

Інформація «Зеленого досьє».

 

Дослідження координується Всеукраїнською екологічною громадською організацією «МАМА­86» в рамках проекту «Розбудова екологічної демократії в Україні», за участю широкого кола громадських екологічних організацій, та фінансується Європейською комісією. Регіональний координатор обговорення громадської оцінки екологічної політики: МБО ІЦ «Зелене досьє».

 

Фото регіональних консультацій