Холодне ставлення чиновників до енергозбереження призвело до закриття шкіл та зриву навчального процесу

«Несерйозне ставлення відповідальних чиновників до питань енергозбереження призвело до зриву навчального процесу в лютому поточного року», - вважає Євген Колішевський, виконавчий директор екологічної організації «Голос Природи». 30 січня 2012 розпорядженням керівництва Дніпропетровської області через сильний мороз прийнято рішення про закриття шкіл на карантин до потепління. Безпосередньо в Дніпропетровську були закриті практично всі школи, в інших містах області школи закриті частково. Незважаючи на вимогу обласного керівництва, деякі директори навчальних закладів відмовилися переривати педагогічний процес.

 

Примусові карантини в зимовий період стали обов'язковим щорічним заходом

В Україні маразматичні розпорядження про закриття шкіл у зимовий час уже багато років є невід'ємною частиною навчального процесу. Незалежно від того, що відбувається в державі, спалах курячого або свинячого грипу, повінь, різке похолодання чи потепління, все, що може зробити влада - це заборонити ходити дітям до школи. Примусові карантини в кінцевому рахунку призводять до нерівномірного розподілу навчального навантаження на учнів, зриву культурних і спортивних масових заходів по всій країні. Насправді карантини не вирішують проблем, що виникають,і не усувають причин їх появи, але створюють ілюзію «ефективної» роботи і «турботи» продітей органів влади.Організація «Голос Природи» закликає людей сприймати оголошення примусових карантинів і зрив навчального процесу як порушення прав громадян отримувати якісну освіту.

 

Холод і вогкість в школах - результат байдужого ставлення чиновників до енергоресурсів

Головною причиною оголошення карантину в Дніпропетровській області є холод і вогкість у приміщеннях шкіл і дошкільних установ. Однак не потрібно звинувачувати зиму в тому, що сучасний школяр навчається у вкрай несприятливих умовах. Температура 10-15 градусів морозу в січні не є екстремальною ситуацією, а от небажання чиновників підвищувати енергоефективність і впроваджувати сучасні технології дійсно можна розглядати як стихійне лихо для всієї Україні. Більше 10 років дніпродзержинська громадська екологічна організація «Голос Природи» на місцевому і регіональному рівняхнамагається сприяти впровадженню енергоефективних технологій в комунальному секторі. З ініціативи «Голос Природи» були проведені заходи, під час яких відповідальні чиновники та керівники комунальних підприємств знайомилися з можливостями утеплення будівель і теплових магістралей, створення локального централізованого опалення, використання альтернативного палива, а також джерелами фінансування запропонованих проектів. Йшли роки, мінялася влада, кольорипрапорів та назви політичних партій, але не змінювалося лише одне - байдуже ставлення чиновників до енергоресурсів країни, навколишньому середовищу, людям таїх умовампроживання.

 

Боротися потрібно не з морозами, а з неефективним опаленням

Температурні перепади протягом року вже є характерними для сучасних погодних умов. Це пов'язано зі зміною клімату, що викликаназростанням викидів парникових газів в атмосферу. Різкі похолодання можуть неодноразово повторюватися протягом усього зимового та весняного періодів, такі випадки погано позначаються на неутеплених або погано опалюваних приміщеннях, проте ситуація не виглядає абсолютно безнадійною. Зовнішнє утеплення шкіл і дитячих садків, встановлення сучасних вікон, відновлення проектного опалення дадуть можливість дітям відвідувати школу без «вимушених канікул». Наприклад, для місцевої влади Дніпродзержинська давно не є таємницеюте, що у всіх лівобережних школах не функціонує проектна система комбінованого опалення: основне - цілодобове опалення за рахунок теплових мереж, додаткове - денне, за рахунок подачі теплого повітря від турбокалоріферів. Саме комбіноване опалення дає можливість прогріти повітря в таких аудиторіях, як їдальня, спортивний та актовий зали.Через відсутність комбінованого опалення школи Дніпродзержинська в зимовий час нагадують холодильні камери для зберігання продуктів в режимі «легкої заморозки». Режим «заморозки» самостійно змінюється в залежності від погодних умов. Борючись з холодом, співробітники шкіл включають нагрівальні прилади, тим самим підвищуючи навантаження на електричні мережі і створюючи пожежонебезпечну ситуацію. Контролюючі органи знімають з себе відповідальність за неефективне опалення в школах актами та розпорядженнями, місцева влада виправдовує свою бездіяльність дефіцитом бюджетних коштів, а в підсумку чиновниками вищого рівня приймаються «низькокалорійні, але ефективні заходи» - оголошується для шкіл зимовий карантин.

«Підвищення енергоефективності будівель та впровадження сучасних технологій опалення приміщень не є проблемою технічного чи фінансового характеру. Все залежить від бажання політиків і чиновників займатися поліпшенням умов проживання громадян і зменшенням викидів парникових газів. Проекти з енергозбереження можна реалізовувати як за рахунок державних, так і міжнародних грошей. Так, в Автономній Республіці Крим протягом 2011 року приступили до реалізації 144 проектів з утеплення суспільно значущих будівель. Всі ці проекти реалізуються за міжнародні кошти за схемою зелених інвестицій. На жаль, Дніпропетровська область не є лідером у питаннях енергозбереження упорівнянні з іншими регіонами. Керівництво області та місцева влада міст, незважаючи на політичну стабільність в країні, так і не змогли скористатися механізмами міжнародних домовленостей і залучити інвестиції для утеплення муніципальних будівель: лікарень, шкіл і дитячих садків. В результаті в період різкого похолодання влада змушена оголошувати карантин і забороняти дітям відвідувати школи», - розповів Євген Колішевський, виконавчий директор громадської екологічної організації« Голос Природи».

 

Для довідки:

Схема Зелених Інвестицій (СЗІ) - механізм, що дозволяє країнам, що підписали Кіотський протокол (міжнародна угода про скорочення викидів парникових газів), продавати свої вільні квоти (дозволина викиди парникових газів) і за рахунок отриманих коштів реалізовувати проекти, спрямовані на зниження викидів парникових газів . Впровадження енергоефективних технологій дозволяє зменшити споживання газу, вугілля, нафти і, тим самим, знизити викиди в атмосферу. В Україніпотенціал енергозбереження в житлово-комунальному секторі становить від 25до 60%. З 2004 року Україна є учасником Кіотського протоколу. У 2010 році в нашій країні було зареєстровано близько 860 кліматоохоронних проектів,спрямованих на підвищення енергоефективності.Ці проекти реалізуются за схемою зелених інвестицій. В кінці 2011 року, через подачу урядом некоректного звіту про реальний рівень забруднення атмосфери викидами парникових газів, спеціально уповноважені органи ООН тимчасово позбавили Україну права використовувати механізми Кіотського протоколу - торгувати вільними квотами і отримувати міжнародну допомогу. У 2012 році закінчується термін діяльності Кіотського протоколу, на даний момент міжнародна громадськість готується до підписання нової угоди в області скорочення викидів парникових газів.

Євген Колішевський
виконавчий директор громадської екологічної організації «Голос Природи»
Контактний телефон: 05692 67439/067 6811316