Європейські Дні Сонця – 2012: підсумки кампанії

20 червня , у найдовший день року – день літнього сонцестояння, завершилися Європейські Дні Сонця в Україні - міжнародна кампанія, спрямована на промоцію використання енергії сонця. По всій Європі неурядові організації та муніципалітети, кампанії та школи проводили дні відкритих дверей та екскурсії, лекції та парламентські дебати, виставки та ярмарки.

 

В Україні Дні Сонця відбуваються вдруге. В рамках кампанії пройшли тематичні уроки та лекції в освітніх закладах, дні відкритих дверей та екскурсії, конкурси та демонстраційні заходи, - загалом понад двадцять акцій в шести областях України. У кампанії взяли участь освітні заклади та комерційні компанії, громадські організації та звичайні громадяни, творчі колективи та засоби масової інформації.

Призерами проведеного в рамках кампанії конкурсу «Сонячний караван» (для школярів та їхніх батьків, які дбають про безпечне та яскраве майбутнє) стали мешканці Севастополя, Львова, Буковини, Гуцульщини та Києва. Вони отримують призи від найбільшої в Україні компанії з виробництва сонячної енергії Activ Solar, представництва ОБСЄ та, звичайно, - футбольні сюрпризи від Євро-2012.

Головний приз конкурсу в технічній номінації журі (до складу якого входять представники організацій-партнерів) присудило вихованцю Севастопольського відділення Малої академії Наук Костянтину Михайлову. Костя не тільки розробляє сонячні пристрої та вивчає основи енергоефективності; змайстроване ним приладдя успішно працює в його рідному селищі Любимівка, допомагаючи вирішити дуже конкретні побутові проблеми, наприклад, - нестачі гарячої води.
А переможцем у гуманітарній номінації став Володимир Іванчук із Снятинського району Івано-Франківської області, студент Косівського інституту декоративно-прикладного мистецтва. Його плакат, сонячний велосипед, може зайняти гідне місце не тільки на виставках, а й в наступних кампаніях Днів Сонця.  
Урочисте підбиття підсумків та церемонія нагородження - 20 червня на сцені Європейського містечка в Києві, за участі відомого українського етно-рок гурту PoliКарп – в рамках Тижня сталої енергетики ЄС. Ми сподіваємось, що ця кампанія стане початком співпраці творчої молоді з експертами з сонячної енергетики та з поважними державними й виробничими структурами. Україна має великий потенціал розвитку галузі, - і середньорічний потенціал сонячного випромінювання, і технічний потенціал. Історично наша країна входить до п’ятірки держав світу (Україна, США, Японія, Німеччина, Китай), які володіють найпотужнішим науково-технічним та технологічним потенціалом для розвитку сонячної енергетики. В Україні існує законодавча база, згідно якої діють коефіцієнти «зеленого тарифу» для кожного виду сонячних станцій, і це стимулює їхній розвиток. Нещодавно в нас запрацювала одна з найбільших в світі сонячних електростанцій.

Але ще важливіше - підтримувати малих виробників, приватні господарства та багатоповерхівки, які хочуть встановити в себе сонячне обладнання, адже їхній потенціал також є величезним. Сектор малих та децентралізованих сонячних установок бурхливо розвивається в Європі і майже подвоївся за останній рік. Особливо активно це відбувається в Німеччині, Франції, Італії та Чехії, де цьому сприяють пільгові субсидії. Дебати в Європарламенті в рамках Європейських Днів Сонця показали, що європейці вимагають зробити політичний акцент на децентралізованій сонячній енергетиці. А недавнє дослідження «Eurobarometer» показало, що 94% мешканців Європи виступають за використання саме сонячної енергії, більше, ніж за будь-яке інше джерело енергії.

Над втіленням волевиявлення громадян Європи в життя працюватиме кампанія  Європейських Днів Сонця-2013, які пройдуть з 1 по 19 травня 2013 року і підготовка до яких вже почалася у 20 країнах. В Україні створено оргкомітет майбутньої кампанії, до якого увійшли її цьогорічні партнери, і до якого запрошуються небайдужі організації.

                                                            *     *     * 

Кампанія координується Європейською асоціацією фотоелектричної промисловості (EPIA) та Європейською федерацією сонячної теплової промисловості (ESTIF), підтримується програмою Європейської Комісії.

                                                            *     *     * 

Партнери Європейських Днів Сонця – 2012 в Україні:
Національний проект «Енергія природи» Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України
Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження
Координатор проектів ОБСЄ в Україні
Фонд Східна Європа
Міжнародна група компаній Activ Solar
Приватна компанія «Екопром»
Українська енергетика
 

Координатор в Україні – МБО "Інформаційний центр «Зелене досьє».
Контакти: ecoweek[a]bg.net.ua; nadiyka[a]mail.ru; 067 9641529, 050 4468036

Початковий матеріал: