Європейські Дні Сонця - історія

Виклики зміни клімату та обмеженість ресурсів викопного палива примушують світ все більше зусиль докладати до розвитку альтернативних джерел енергії, одним з яких є енергія сонця, - нескінченна, безкоштовна, найбільш безпечна для довкілля серед усіх видів енергії. Кожні 8 хвилин поверхні Землі досягає стільки енергії, скільки ми споживаємо за рік, а за один день стільки, скільки нам вистачить на рік.

 

Європейські Дні Сонця  (European Solar Days)

День Сонця вперше було проведено в Австрії у 2002 році. Позитивні відгуки учасників та преси надихнули ініціаторів на заснування загальноєвропейської кампанії. З 2008 року різноманітні заходи (ярмарки, виставки, презентації, перегони на транспортних засобах на сонячних батареях, конференції, дискусії і т.п) відбуваються в різних країнах Європи, особливо активними є Австрія, Німеччина, Швейцарія, Франція, Італія та Іспанія, які охоче діляться своїм досвідом щодо поширення сонячної енергетики з іншими країнами.

 

Європейський Союз прагне збільшити частку поновлюваних джерел енергії в загальному енергетичному балансі до 20% до 2020 року, покладаючи великі надії на сонячну енергетику: сонячна фотоелектрична енергія може задовольнити до 12% попиту ЄС в електроенергії до 2020 року, а сонячна теплова енергія - до 3,6% низькотемпературного попиту. Потенціал сонячної енергії є істотним для досягнення амбітних цілей у протидії зміні клімату, оскільки ця енергія може вироблятися там, де це необхідно, забезпечує енергетичну незалежність на місцевому, регіональному та індивідуальному рівнях. Використання потенціалу сонячної енергії створить тисячі нових робочих місць. Сонячні теплові та фотоелектричні установки не виробляють забруднюючих газів та шкідливих викидів. Сонце здатне забезпечити стійкість та надійність поставок та енергетичну незалежність, що вкрай важливо у нинішній ситуації енергетичної кризи.
Перехід на сонячну енергію можливий і бажаний для європейського суспільства. Європейські Дні Сонця мають на меті продемонструвати переваги сонячної енергетики, - вільного, чистого і нескінченного джерела енергії. Річний потенціал сонячного випромінювання на Землю у багато разів перевершує глобальні ресурси газу, нафти, вугілля та урану взяті разом.

Мапа Днів Сонця – 2010 нараховувала 6 600 подій у 17 країнах Європи, а кампанія 2011-го звітувала про участь півмільйона людей у 8 000 подій. Їх проводять місцеві органи влади, освітні установи, виробники обладнання, школи та численні громадські й мистецькі об’єднання, що створюють разом загальноєвропейську мережу.

У 2011 році до кампанії  долучилася Україна - 21 травня вперше відбувся День Сонця в Україні. Оганізатором заходу став Інформаційний центр „Зелене досьє” за підтримки Посольства Швейцарії в Україні та Державного агентства екологічних інвестицій України.
Кампанія 2011 року завершилася 26 травня у Брюсселі дебатами про роль сонячної енергетики в енергетичній незалежності Європи та показовими заїздами на «сонячному» авто швейцарського «сонячного піонера» Луїса Палмера.

 

Європейські Дні Сонця – 2012 проходили протягом двох перших тижнів травня.
Координаторами кампанії 2012 року виступили Європейська асоціація фотоелектричної промисловості (EPIA) та Європейська федерація сонячної теплової промисловості (ESTIF), за підтримки програми Європейської Комісії.

В 2012 році під час кампанії відбулося більше 8 000 подій за участі 600 000 громадян у 20 країнах Європи.  В  Україні близько 20 заходів було проведено в шести областях організаціями громадянського суспільства, школами та університетами, а також Львівською міською Радою.  

 

Координатор в Україні – «Зелене досьє».

 

Фотозвіти з Днів Сонця 2011 та 2012 за посиланнями.

 

Початковий матеріал: