Кінбурн: територія безпрограшних угод (2009-2010)

Кінбурн - піщана коса на кордоні Херсонської та Миколаївської областей України, розташована між Дніпром та Чорним морем. Це одне з останніх місць в Європі досі не зруйноване людиною, що зберегло свої природні цінності. Поки ще можливо захистити унікальну природу та створити адекватні економічні та соціальні умови для місцевого населення. Цього висновку дійшли за результатами дослідження, яке проводило «Зелене досьє» в співпраці з голландською програмою PUM.
Проект «Кінбурн: територія безпрограшних угод» впроваджений «Зеленим досьє» в партнерстві з НК «Спільні дії» (Миколаїв) і Херсонським міським Центром молодіжних ініціатив "Тотем" в 2009-2010 роках.
Метою проекту було започаткування консультаційного процесу та створення платформи задля позитивного діалогу навколо регіонального ландшафтного парку “Кінбурнська коса” (національного природного парку «Білобережжя Святослава») з усіма зацікавленими сторонами.
У ході проекту проведено дослідження інтересів різних зацікавлених структур щодо діяльності на Кінбурні, виявлено основні проблеми та можливі шляхи порозуміння (липень – вересень 2009 р.).
Учасники круглого столу та прес-туру (18 - 19 вересня 2009 року) - представники державних установ, бізнес-структур та громадських організацій Миколаївської та Херсонської областей, місцеві мешканці, журналісти з Очакова та Миколаєва і члени всеукраїнської ї мережі «Довкілля і ЗМІ» - дійшли висновку, що саме екологічна чистота району є найбільшою цінністю Кінбурна, що найперспективнішим для коси є розвиток туризму. Є великий потенціал для туристичної та курортної діяльності, умови для розвитку агро-туризму, для організації екологічних таборів, мистецьких пленерів, спортивних змагань, а також - для захоплюючих екскурсій в природу та історію.
Проблем та перешкод на шляху до гармонійного розвитку півострова чимало. Номер один – відсутність належної інфраструктури. І в цьому є абсолютна згода всіх учасників проекту: бездоріжжя і неконтрольований транспорт знищують ділянки цінної рослинності; відсутність каналізації та системи збирання й вивозу сміття перетворюють заповідні землі на звалища; продаж земельних ділянок приватним особам та діючі корупційні схеми не дозволяють спланувати діяльність щодо сталого розвитку. Для розбудови Кінбурна як туристичної території необхідна, з одного боку, професійна й креативна реклама, а з іншого – ретельний контроль за туристичними потоками та за поводженням відпочивальників на косі, розбудова інфраструктури (перш за все, вирішення проблеми поводження з побутовим сміттям), впровадження екологічного менеджменту в діючих комерційних структурах (таких як готелі та пляжі), а також – нові цікаві пропозиції для змістовного відпочинку.
До Дня захисту навколишнього середовища (2010) було проведено спільні акції кількох організацій «Кінбурн. Чиста рівновага» - конкретні дії, які мають привести до змін на краще.

 

ВІЗІТ-центр «Про Кінбурн з Любов’ю»

Господар приватного міні-готелю Cергій Литвинюк охоче надав приміщення своєї будівлі для створення інформаційного центру. Будинок, що розташований на перетині кінбурнських шляхів і який неможливо обминути, куди б ти не їхав на косі, став першим місцем для порозуміння. ВІЗІТ-центр «Про Кінбурн з Любов’ю» відкрився для туристів, а партнер проекту миколаївська громадська організація «Спільні дії» підготувала перші інформаційні матеріали для нього.
Історія Кінбурну ведеться з V ст. до н.е.
Довідник з безпеки, адже ця місцевість є досить специфічною.
Листівки з краєвидами Кінбурну – на згадку туристу.

 

Cюрпризи від майстра лендарту Мирослава Вайди та його учнів

Херсонський центр молодіжних ініціатив «Тотем» (партнер проекту) запросив на Кінбурн художників – лендартистів. Що таке лендарт, до червня цього року на Кінбурні не знали, а нині й місцеві жителі, і численні відпочивальники не просто познайомилися з фантазіями, які викликала у львівських художників ця давня земля, а й самі спробували подивитися на звичні речі по-іншому. Після екскурсії до створених митцями композицій найпомітніші з них швидко стали об’єктами паломництва та фоном для фотографування. Цікаво, що за творчістю художників дуже приязно спостерігали протягом цілого тижня мешканці Покровки, щиро допомагали молодим людям, оберігали від злісних червневих комарів, - зрештою просто потоваришували.
Сюрпризи від Мирослава Вайди та його учнів можуть стати добрим прикладом для наслідування в інших заповідниках та парках, адже такі «тихі» фестивалі не шкодять природі і водночас привертають увагу відвідувачів до її краси та проблем.
Фотогалерея лендарту, створеного на Кібурні.

 

Гроші зі сміття

Поки що їх ніхто не заробив. Але й традиційну акцію прибирання сміття вирішили не проводити: з’явилося усвідомлення того, що це не сміття, а цінний ресурс. Під час бурхливої розмови за круглим столом уже не столичні експерти, і не миколаївські екологи, а місцеві жителі заявляли про те, що пластикові пляшки реально переробляти на сировину і заробляти на цьому гроші. Хто за це візьметься? Можливо, співробітники регіонального ландшафтного парку? У всякому разі, організатори акцій отримали від них прохання дослідити можливості придбання відповідного обладнання.

 

За результатами проекту було створено соціальний відео-ролик, який було показано на місцевих херсонських та миколаївських телеканалах, а також широко розповсюджено через соціальні мережі в Інтернет.

 

Проект «Кінбурн: територія безпрограшних угод» впроваджувався за підтримки Офісу радника з питань сільського господарства, природи та якості харчових продуктів Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

 

Фото Кінбурну