Належне екологічне врядування в Україні: виклики та досягнення

Пост-реліз

 

12 – 13 червня 2018, Клуб Кабінету Міністрів України. Шоста офіційна зустріч Панелі з питань довкілля та зміни клімату Східного партнерства. Вперше таке зібрання відбулося не в Брюсселі, як зазвичай, а в Києві. Це свідчить, на думку заступника Міністра екології та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Миколи Кузьо, що у сфері довкілля Україна повертає лідерство серед асоційованих країн щодо впровадження угод про асоціацію.

В рамках зустрічі представлено результати проекту «Моніторинг та оцінка впровадження Україною положень Люксембурзької декларації, що стосуються екологічного врядування». Проект  спрямований на розвиток співпраці між громадськими організаціями, які входять до двох національних платформ – Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства та Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС (УНП ФГС СхП та УС ПГС), – задля спільної адвокації екологічної реформи в Україні.

Україна наразі перебуває на етапі докорінного реформування своєї екологічної політики та законодавства, а також формування належних методів та форм управління у сфері довкілля. Україні необхідно сформувати цілісне бачення належного екологічного врядування у діалозі з громадськістю та іншими заінтересованими сторонами. Точкові реформи не завжди дають бажаний ефект, можуть призвести до фрагментації реформування, коли поза увагою залишається загальна ціль. Екологічні реформи відбуваються в умовах трансформації, коли стара, усталена система екологічного управління і нова система, що тільки народжується, мусять працювати одночасно.

Ці процеси здійснюються, головним чином, у рамках євроінтеграційного курсу держави, зокрема, реалізації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та порядку денного Східного партнерства. На виконання Люксембурзької декларації про співробітництво у сфері охорони довкілля та боротьби зі зміною клімату (18 жовтня 2016 р.) Україна розробила і оприлюднила 18 жовтня 2017 року Дорожню карту, намагаючись утворити всеохоплюючу рамку цілей, завдань і результатів до 2020 року щодо реформи екологічного врядування. Це – живий документ, який надає платформу для діалогу з громадськістю.

Досягнення належного екологічного врядування означає нові, відкриті процедури і стандарти поведінки, розповсюдження відповідальності за стан довкілля на всі рівні влади, підвищення екологічної свідомості українців та їх активна участь в перетвореннях, зміцнення співпраці з міжнародними партнерами, щоб досягти екологічного благополуччя.

 

Учасникам зустрічі представлені дослідження:
• Належне екологічне врядування в Україні: відповідність європейським принципам.
• Оцінка впровадження Люксембурзької декларації в Україні: належне екологічне врядування.
• Екологічна політика та охорона навколишнього природного середовища в українських ЗМІ.

 

Про досягнення й проблеми присутнім розповідали:
Микола Кузьо, заступник Міністра екології та природних ресурсів України з питань єаропейської інтеграції
Ганна Голубовська-Онісімова, Голова РГ3 УНП ФГС СхП, ВЕГО МАМА-86
Наталя Андрусевич, Голова РГ5 УСПГС, РАУ “Суспільство та довкілля”
Тамара Малькова, Директор МБО Інформаційний центр “Зелене досьє”

 

 

Довідка.
Східне партнерство — ініціатива Європейського Союзу, яка поширюється на 28 держав-членів ЄС та шість східноєвропейських сусідів ЄС – Азербайджан, Білорусь, Вірменію, Грузію, Молдову та Україну. Ініціативу формально започатковано на Празькому установчому саміті Східного партнерства 7 травня 2009 р.
 

Тематичні панелі Східного партнерства
Мета – обмін інформацією та досвідом країн-партнерів у контексті здійснення реформ та перетворень. Вони також сприяють налагодженню безпосередніх зв’язків між експертами країн-партнерів та держав-членів ЄС. Засідання кожної з тематичних панелей відбуваються щонайменше двічі на рік. Панелі є підзвітними щорічним зустрічам міністрів закордонних справ.

 

Люксембурзька декларація
18 жовтня 2016 року на першому формальному засіданні Східного партнерства на рівні Міністрів з питань навколишнього середовища і зміни клімату в Люксембурзі ЄС і країни Східного партнерства затвердили Декларацію міністрів щодо співпраці у галузі навколишнього середовища та зміни клімату.

 

«Дорожня карта із втілення положень Люксембурзької декларації»
Мінприроди України першим серед споріднених міністерств Східного партнерства виробило «м’який» інструмент впровадження в життя принципів належного екологічного врядування. Документ представлено на круглому столі «Цілі та завдання належного екологічного врядування в контексті впровадження Люксембурзької декларації», який
відбувся 18 жовтня 2017 року, до першої річниці прийняття Декларації.

 

Більше інформації за посиланням.

 

За результатами проекту «Моніторинг та оцінка впровадження Україною положень Люксембурзької Декларації, що стосуються екологічного врядування», що впроваджувався за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження», в рамках проекту «Громадська синергія»  під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС та Української національної Платформи Форуму Громадянського суспільства Східного Партнерства.