Останній океан сподівається на допомогу українських екологів

Далека від України Антарктика - білий континент, останній на планеті регіон недоторканої природи – може зберегтися в природному стані тільки за умови захисту його всіма країнами світу. Життя й безпеку безсловесних місцевих мешканців (імператорських пінгвінів, тюленів Уеделла, антарктичних буревісників та інших членів численної антарктичної «спільноти») захищає Антарктичний пакт, що складається з різних міжнародних угод. Одна з них, Конвенція про збереження морських живих ресурсів Антарктики (АНТКОМ), передбачає формування в Південному океані мережі охоронюваних територій. Мережа мала бути створена до 2012 року в морі Росса та Східній Антарктиці, але поки що цього не відбулося. Основна причина: дві країни з 25 учасників конвенції, Росія та Україна, фактично блокують створення морських охоронювагих районів.
23 червня в Орхуському центрі Мінприроди відбулася прес-конференція Антарктичного Океанічного Альянсу. Ця коаліція міжнародних організацій започаткувала міжнародну громадську кампанію на підтримку створення морських охоронюваних районів в Антарктиці й нині звертається за підтримкою до українських екологів.
«Ми передали сьогодні офіційне звернення до Міністерства екології та природних ресурсів України, - сказав Сергій Курикін, екс-міністр екології, консультант Антарктичного Океанічного Альянсу в Україні. – Сподіваємось, що міністерство, з огляду на його компетенцію, активно долучиться до формування української позиції з цього приводу».
На жаль, досі міністерство не опікувалося питаннями Антарктики, не зважаючи на весь свій досвід і науковий потенціал у сфері природно-заповідної діяльності. Відповідальність за дотримання конвенції АНТКОМ Кабінет Міністрів України поклав на Державне агентство рибного господарства. Український антарктичний центр, який діяв раніше при Міністерстві науки та освіти, останнім часом, за словами учасників прес-конференції, втратив своє значення. Отже, науковці наразі діють розрізнено, нарікають на недостатню наукову аргументацію для створення охоронюваних територій в Пвденному океані, а головне державне відомство з питань захисту доакілля залишається поза цим важливим міжнародним процесом. Води останнього на планеті справжнього природного океану не торкаються безпосередньо української землі, але його вплив на загальний стан планети, зокрема на її клімат, є глобальним і вже відчутним на наших широтах. Тому міжнародна спільноиа сподівається почути голос України на захист Антарктики вже на наступній сесії АНТКОМ, у жовтні цього року.

Інформація «Зеленого досьє»