Під вікнами українців мріють збудувати 7 атомних електростанцій

Отримати в сусіди ядерний реактор уже незабаром зможуть сотні тисяч українців.

В Україні мріють збудувати 7 нових атомних електростанцій Науковці вже знайшли 7 додаткових місць для АЕС. І хоч технологія закриття старих іще не розроблена, для початку будівництва нових залишилася тільки відмашка чиновників.

Чи спитали про згоду місцевий люд і чи уникнемо нових Чорнобилів - дізнавався ТСН-тиждень.

В Краснопавлівську на Харківщині люди між собою вже обговорюють плани будівництва атомних станцій в них під вікнами: "Біля вашого будинку потрібна атомна станція? Біля нашого теж ні!", - кажуть місцеві.

У Павлополі на Донеччині люди теж остерігаються: їм вже вистачило Чорнобиля. Мешканці налякані так, що ладні пакувати валізи: "Як з дітьми тут залишатися?", - каже занепокоєна місцева жителька.

Звідки взялися такі розмови знає районне керівництво. Їм поки що неофіційно  повідомили з гори: берег Павлівського водосховища якнайкраще підходить для зведення нової атомної станції. Голова райадміністрації розгублений: він щойно виграв грант на облаштування тут зони відпочинку: "Ми плануємо саме в цьому місці облаштувати територію, щоб люди могли прийти в чисте місце, покупатися, відпочити, отримати заряд енергії".

Заряд іншої енергії - електричної - потрібен українцям не менше, стверджують в київському інституті "Енергопроект". Це його фахівці за дорученням енергетичного міністерства склали нову атомну карту України.

Вони вирахували сім найзручніших місць для нових АЕС.  Два з них - в Харківській області біля Краснопавлівського та Червоноскильського водосховища, Павлопільске на Донеччині, Кременчуцьке у Черкаській області, а також дві ділянки знайшли біля Каховського водосховища - поблизу населених пунктів Синельникове та Горностаївський, і ще одна - біля буферного водосховища Дніствровської ГЕС.

Віктор Шендерович, заступник головного інженера НДПІ "Енергопроект", розповів: "Я підкреслюю, потенційно резервуються ці місця. Абсолютно не обов'язково, що на всіх майданчиках, які ми робимо, буде щось побудовано".

Наразі це лише наукові напрацювання, запевняє один із авторів атомної карти Віктор Шендерович.  Вчені два роки сканували всю території України і вибирали місця за багатьма параметрами: ближче до підприємств, які потребують багато електрики, щоб було достатньо води, дороги для підвезення будматеріалів, вже наявні лінії електропередач та бажано - небагато людей поруч.

Офіційно Кадастр майданчиків під атомні станції ще не затверджений. Але це справа недалекого майбутнього, відповіли з профільного міністерства.

Від паперів до закладання фундаменту нової АЕС - теж рукою подати - кажуть науковці.

Шендерович запевнив, що на першій ділянці можуть почати будувати вже за рік-два.

Без нових станцій за 20 років Україну очікує кінець світла, підтверджує експерт Українського ядерного форуму Ольга Кошарна. Енергоблоки, які працюють зараз, були розраховані на 30 років і зараз термін експлуатації добігає кінця.

Життя станції можна подовжити. В Україні це вже зробили із 1 і 2 блоками Рівненської АЕС. Вони працюватимуть ще 20 років понад термін.  На станції міняють все устаткування, яке можна замінити, головне - щоб корпус реактора був цілий.

Зараз вчені розраховують, скільки ще витримають  найстаріші блоки Південноукраїнської та Запорізької АЕС. Але це, згідно енергетичної стратегії України до 2030 року, не відміняє зведення нових станцій.

Переконати населення, що атомна станція під вікнами - річ безпечна, - завдання для влади непросте. Окрім Чорнобиля, в свідомості людей тепер є ще й Фукусіма. Після трагедії Японія заявила, що поступово згортатиме ядерне виробництво електрики. Аналогічний курс оголосила Німеччина.

Єдина втішна новина для противників ядерних реакторів, чиї домівки потрапили в "червону зону" на атомній карті - від  Центру Разумкова. На зведення нових АЕС в бюджеті немає грошей, і не скоро з'являться.

Окрім того, закон зобов'язує чиновників узгодити з населенням  зведення такого непростого об'єкту. Тож головне, щоб громадське обговорення не пройшло лише на папері, як це часто буває.

tsn.ua