Сонячна енергетика для агропромислового комплексу України. Перші кроки.

Прес-клуб, організований  Проектом ЮНІДО – ГЕФ «Підвищення енергоефективності та стимулювання використання відновлюваної енергії в агро-харчових та інших малих та середніх підприємствах (МСП) України» та МБО ІЦ «Зелене досьє» у співпраці з ТОВ «КПМГ-Україна», зібрав фахівців енергетичного сектору та агропромисловості, експертів з державних, наукових та бізнесових установ, представників неурядових організацій.

 

Сучасні підходи до сільського господарства й енергетики – дві найважливіші складові успішного розвитку України. І в сільськогосподарському виробництві, і в застосуванні відновлюваних джерел енергії та енергоефективних засобів господарювання ми маємо величезний потенціал. Україна входить до п'ятірки країн (разом зі США, Японією, Німеччиною та Китаєм) з найбільш потужнім науковим, технічним та технологічним потенціалом для розвитку сонячної енергетики.

 

За даними НЕК «Укренерго» вітрова і сонячна енергетика розвиваються в Україні найбільш динамічно. В 2012 році відновлювані джерела енергетики (ВДЕ) обійшли викопне паливо як за темпами розвитку, так і за величиною приросту встановлених потужностей електростанцій. Виробництво електроенергії на сонячних електростанціях зросло в 1,7 рази (на 130,3 мегават) і досягло 317, 8 мегават.
Такі тенденції відповідають загальносвітовим процесам - у всьому світі альтернативна енергетика випереджає традиційну за темпами розвитку. Сумарна потужність геліоустановок на планеті в 2012 році перевищила знаковий рубіж у 100 ГВт. Експерти EPIA передбачають, що до 2015 року вона, за песимістичними прогнозами, подвоїться порівняно з 2012 роком, а за оптимістичними зросте в 2,5 рази. Вартість сонячних модулів за період 2007-2012 рр. скоротилась більше ніж на 75% і продовжує знижуватись на 10% щороку.

 

Енергію сонця в агро-промисловому комплексі України доцільно використовувати в технологічних процесах, які не потребують  високих температур, - виробництво молочних продуктів, соків, консервування овочів та фруктів, промивка технологічного обладнання тощо. Використання теплових сонячних колекторів для забезпечення технологічною теплою водою є доцільним для підприємств на всій території України, а в Криму таке обладнання може повністю забезпечити потреби виробництва протягом 10 місяців на рік. Економічно доцільним є використання сонячних сушарок на малих підприємствах сектору агро-переробки. Електрична енергія, отримана від сонячних панелей, попри свою порівняно високу собівартість, може бути чи не єдиним джерелом живлення для віддалених від централізованих електромереж об’єктів. Але надійне та безперебійне електропостачання таких підприємств можна забезпечити лише за умови вірно підібраних комплексних рішень, - об’єднання сонячних, вітряних технологій з акумуляцією енергії, резервне живлення за допомогою традиційних генераторів та заходи з енергозбереження.

 

Втім, для стабільного розвитку сонячної енергетики в Україні, зокрема, в сільській місцевості та харчовій промисловості, потрібні загальнодержавні програми підтримки та стимулювання, вважають експерти з різних галузей. І хоча, з одного боку, існує добре відоме всім в Україні явище, коли найкращі програми залишаються лише деклараціями, а практика виконання існує десь в паралельному вимірі, та стратегічні напрямки розвитку, з іншого боку, все ж необхідні. Експерти КПМГ-Україна проаналізували можливості й перешкоди для впровадження «сонячного» обладнання, які існують відповідно до нашої регуляторної політики та податкового законодавства, - запитань наразі багато, як багато і пропозицій щодо вдосконалення ситуації. Наприклад, якщо виробники електроенергії від ВДЕ мають змогу продавати її за вигідним «зеленим тарифом» і таким чином державою стимулюється розвиток ВДЕ, то приватники, які встановлюють сонячні модулі на дахах своїх будинків чи використовують в технологічних процесах малих підприємств, ніякої підтримки від держави не мають. Приклади державної підтримки подібних приватних ініціатив у світі існують, і у нас також реально їх застосувати.

 

А поки що наші підприємці, хоч і скаржаться на дороговизну обладнання та відсутність заохочення з боку держави, все ж самотужки винаходять власні рішення, у відповідності до українських реалій. По регіонах України поширюється практика самостійного майстрування сонячних колекторів для нагріву води: наші люди вивчають доступний досвід та технології інших країн, впроваджують власні винаходи, проводять майстер-класи. Львів’янин Юрій Дудикевич, кандидат технічних наук із громадської організації «Надія», навіть запропонував провести огляд доступних технологій створення сонячних колекторів. На думку пана Юрія, пропозицій на нашому ринку вже достатньо для того, щоб організовувати спеціальні експозиції та конкурси. Ще одна ідея пана Юрія, саманна сушарка для сушіння сільгосппродукції, вже втілюється в життя у Львівській області.

 

Бджоляр з Одещини Володимир Гевал сам зібрав сонячну електроустановку – в його постійних мандрах з пасікою це виявилося єдиним можливим засобом розвитку бізнесу.
Використовують енергію сонця і в степах Херсонщини: на спорудах Каховського магістрального каналу з 2006 року сонячні електростанції, водонагрівачі та світлодіодні системи освітлення допомагають організовувати зрошування сільськогосподарських угідь та забезпечувати питною водою сільські території Херсонської і Запорізької областей.
Кіровоградський фермер Сергій Омельяненко побудував у своєму рідному селі Іванівка (Новоукраїнський район) сонячну електростанцію. І не міні, а досить потужну (1,331 МВт), таку, що весь район здатна забезпечити електроенергією. «За допомоги Сергія Борисовича ми плануємо і пільги в оплаті електроенергії для сільських мешканців організувати, і освітити вулиці села за допомогою сонячних установок, - розповіла присутнім на прес-клубі сільський голова Тамара Дорошенко. – Крім того, частку коштів від продажу електроенергії фермер віддає на розвиток села».

Ці приклади успішного впровадження технологій сонячної енергетики ввійшли до збірки «Золоті сторінки чистої енергії», яку започатковано в рамках кампанії Європейські Дні Сонця проектом ЮНІДО – ГЕФ «Підвищення енергоефективності та стимулювання використання відновлюваної енергії в агро-харчових та інших малих та середніх підприємствах (МСП) України» та МБО ІЦ «Зелене досьє». Перші практичні приклади були презентовані на прес-клубі, але процес триває, і вже невдовзі добірка поповниться наступною розповіддю – на великому переробному підприємстві «Криммолоко» за підтримки проекту ЮНІДО – ГЕФ нині встановлюють сонячні колектори, що повністю забезпечать потреби підприємства в технологічній теплій воді.  

 

Молоді дослідники з різних регіонів України, які беруть участь у стажерській програмі ГО "Європейський рух для України", вивчили, в рамках кампанії Європейські Дні Сонця, досвід використання сонячної енергетики в сільському господарстві Австрії і спробували знайти рецепти використання цього досвіду в Україні. «Всі інтерни зійшлися на тому, що сонячна енергетика буде ефективна в далекій перспективі. Одна молода дослідниця взагалі заявила, що вже через 10 років можна говорити про повний перехід до альтернативних джерел енергетики. Як на мене, то це занадто рано, але десь 40-50 років – саме те», - вважає Віталій Гайсенюк, фіналіст дистанційного стажування 2013 року.

Слід зауважити, що два роки тому Всесвітній Фонд Природи опублікував дослідження, в якому експерти WWF доводять, що людство може повністю перейти на відновлювані джерела енергії вже у 2050 році; «такий перехід можливий і є фінансово ефективний, - говориться в дослідженні. - …це має надихнути уряди і бізнес сміливо рухатися вперед і перетворити економіку відновлюваних джерел у реальність." (The Energy Report, WWF, 2011).

 

Сьогодні на шляху українців до гармонійного майбутнього з чистою енергією та безпечними харчовими продуктами є чимало перешкод: недосконале законодавство та регуляторна політика, брак знань та досвіду стосовно впровадження сучасних енергоефективних технологій та екологічного менеджменту, а також – побоювання і нестача впевненості в результатах інновацій. Втім, ситуація дуже швидко змінюється, як у світі в цілому, так і в нашій країні. Об’єднання зусиль і співпраця різних секторів суспільства та міжнародних програм і компаній заради досягнення яскравого майбутнього є доброю ознакою та запорукою успіху.

 

Організатори прес-клубу:
Міжнародна благодійна організація Інформаційний центр «Зелене досьє», координатор кампанії Європейські Дні Сонця в Україні
Проект ЮНІДО - ГЕФ «Підвищення енергоефективності та стимулювання використання відновлюваної енергії в агро-харчових та інших малих та середніх підприємствах (МСП) України»
KPMG – міжнародна мережа фірм, які надають аудиторські, податкові, юридичні та консультаційні послуги. Фірми KPMG працюють у 156 країнах світу. 

 

Прес-клуб проводиться в рамках Європейських Днів Сонця та входить до програми Європейського тижня сталої енергетики.
 

Програма прес-клубу

Прес-реліз

Фотозвіт з прес-клубу

Презентації учасників та експертів:

Відео-презентація Європейських Днів Сонця в Україні

Золоті сторінки чистої енергії - найкращі практики використання ВДЕ:

Золоті сторінки чистої енергії - приклади, що не увійшли до збірки