Справа про недотримання Україною Орхуської конвенції – ніяких зрушень

На черговому засіданні Комітету з питань дотримання Орхуської конвенції (17 – 20 грудня 2013, Женева) знову говорили про Україну. Справа про недотримання Україною Орхуської конвенції в частині забезпечення участі громадськості в процесі прийняття рішень з довкіллєвих питань тягнеться з 2005-го року. Суворі попередження від трьох Нарад Сторін Конвенції, намагання секретаріату Орхуської конвенції та Комітету з питань дотримання налагодити діалог з урядом, експертна допомога та тиск з боку української громадськості протягом усього цього часу не допомогли зрушити справу. Українські урядовці, відповідальні за впровадження Орхуської конвенції (щоразу – різні) на всі запити з Женеви постійно розповідають, чому та чи інша обіцянка не виконана, і просять відтермінувати виконання.

Комітет з дотримання і секретаріат конвенції торік вдалися до безпрецедентного як для міжнародної дипломатії засобу – очільник Європейської Економічної Комісії ООН звернувся з офіційним листом до Президента України Віктора Януковича. Про це розповіли українській громаді НУО, які отримали копію цього листа. А оригінал… десь загубився і не дійшов до адресата.

У листопаді цього року на адресу Президента України був направлений другий лист від виконавчого секретаря ЄЕК ООН з суворим побажанням українському уряду виконати вимоги Комітету з питань дотримання конвенції до 30 листопада. Наразі доля цього листа невідома, але всі бажаючі можуть з ним ознайомитись за посиланням.

Доктор Єжі Єндрошка, член Комітету з питань дотримання Орхуської конвенції, проінформував учасників відкритого засідання Комітету про те, що цього року в Україні відбувся значний прогрес: підготовлено та прийнято в першому читанні у Верховній Раді законопроект, який мав би сприяти узаконенню права громадян на участь у прийнятті рішень. Втім, попри всі намагання зацікавлених організацій та експертів, другого читання так і не відбулося. Зважаючи на нинішню політичну кризу в Україні, навряд чи варто очікувати повернення до теми екологічної демократії найближчим часом, зауважив пан Єндрошка, і запропонував членам Комітету поки що не виносити рішення по Україні, повернутися до цього питання на наступному засіданні, в березні, не зважаючи на те, що всі терміни вже пройшли і зважаючи на політичну обстановку в Україні.

На жаль, українські урядовці не змогли подякувати шановному експерту, адже офіційних представників України на засіданні Комітету не було. Власне, секретаріату Орхуської конвенції і досі невідомо, хто саме сьогодні відповідає за конвенцію в Україні: про зміну координатора Міністерство екології та природних ресурсів України секретаріат не повідомило.

 

Інформація "Зеленого досьє"