Справжнє літо розпочнеться вже ось-ось!

Спека, як прогнозують, протримається аж до вересня. Та чи маємо чекати аномальних температур?

"Цього року лiто прийшло на три тижнi ранiше, нiж звичайно, за клiматичними характеристиками воно почалося вже у квiтнi, - каже газеті "Експрес" Анатолiй Прокопенко, заступник начальника Українського гiдрометеорологiчного центру. - Початком лiтнього сезону вважається стiйкий перехiд середньодобової температури повiтря через позначку плюс 15 градусiв. Зазвичай це стається в серединi травня. А цього року вже кiнець квiтня був позначений лiтньою спекою, на пiвднi було аж плюс 33, на рештi територiї - плюс 30 градусiв. Теплим буде й вересень".

Тож загалом лiто розтягнеться на п'ять мiсяцiв. "Уже кiлька рокiв простежується тенденцiя до "стирання" межi мiж сезонами, - зауважує Василь Троцюк, клiматолог, директор Науково-дослiдного центру. - Але весна ще повернеться, днiв десять триватиме похолодання, коли нiчнi температури повiтря будуть становити 4 - 6 градусiв, а деннi не перевищуватимуть 10- 12 градусiв тепла".

- Коли ж лiто повнiстю вступить у свої права?

В. Троцюк:

- Iз 20- 25 травня. Справжня лiтня погода встановиться з 5 червня, але з 20-го числа знову слiд чекати неприємностей у виглядi дощiв та похолодання. Такою синоптична ситуацiя буде приблизно до 10 липня. Пiсля цiєї дати й до 5-10 серпня очiкується вiдносно тепла погода з аномальними виходами тепла (до 30-32 градусiв). У серпнi знову ж таки слiд чекати похолодання, хоча кiнець останнього лiтнього мiсяця буде теплим. Тож загалом це лiто буде теплiшим, анiж торiшнє, хоча сухi теплi
днi й чергуватимуться зi зливами та грозами.

- А як iз серйозними аномалiями, такими, як посуха чи буревiї?

В. Троцюк:

- Не буде масштабної посухи (як 2010-го на пiвднi та сходi країни), вiд цього рятуватимуть пiвнiчнi циклони i частково пiвденнi.
Однак на початку лiта на пiвднi та пiвденному заходi України очiкують шквали, можливi навiть смерчi. У захiдних областях також у цей перiод пiд час шквальних дощiв можуть налетiти буревiї. Тривалiсть такого явища - близько 5 хвилин, а шкоди воно завдає чималої.

Лариса ПАВЛИК

 

* До речi

А за розрахунками народного синоптика, iнженера КБ "Пiвденне" Валерiя Некрасова, доволi тепло буде й у вереснi, осiнь узагалi триватиме аж до Нового року. Завдяки цьому добре плодоноситимуть сади. А от грибiв буде менше, нiж зазвичай, - тепло пiдсушить грибницi.

www.expres.ua