Золоті сторінки чистої енергії

Найкращі практики використання відновлюваних джерел енергії на малих та середніх підприємствах сільськогосподарського призначення

Виклики зміни клімату та обмеженість ресурсів викопного палива примушують світ все більше зусиль докладати до розвитку альтернативних джерел енергії, одним з яких є енергія сонця, - нескінченна, безкоштовна, найбільш безпечна для довкілля серед усіх видів енергії. Кожні 8 хвилин поверхні Землі досягає стільки енергії, скільки ми споживаємо за рік, а за один день стільки, скільки нам вистачить на рік.

Європейський Союз прагне збільшити частку поновлюваних джерел енергії в загальному енергетичному балансі до 20% до 2020 року, покладаючи великі надії на сонячну енергетику: сонячна фотоелектрична енергія може задовольнити до 12% попиту ЄС в електроенергії до 2020 року, а сонячна теплова енергія - до 3,6% низькотемпературного попиту. Потенціал сонячної енергії є істотним для досягнення амбітних цілей у протидії зміні клімату, оскільки ця енергія може вироблятися там, де це необхідно, забезпечує енергетичну незалежність на місцевому, регіональному та індивідуальному рівнях. Використання потенціалу сонячної енергії створить тисячі нових робочих місць. Сонячні теплові та фотоелектричні установки не виробляють забруднюючих газів та шкідливих викидів. Сонце здатне забезпечити стійкість та надійність поставок та енергетичну незалежність, що вкрай важливо у нинішній ситуації енергетичної кризи.

Перехід на сонячну енергію можливий і бажаний для європейського суспільства.

Україна, яка за рахунок власних паливно-енергетичних ресурсів задовольняє свої потреби лише на 47–49%, має суттєвий середньорічний потенціал сонячної енергії, 1235 кВт год/м². Це більше, ніж в Німеччині, 1000 кВт год/м², яка активно розвиває цю галузь, чи в Польщі, 1080 кВт год/м². Особливо сприятливі умови для розвитку сонячної енергетики у  південній Україні – в  Криму, у Миколаївській, Херсонській та Одеській областях, де цей потенціал сягає 1450 кВт год/м².
В умовах нашого клімату сонячні системи здатні виробляти як електроенергію, так і тепло практично на всій території (з різною ефективністю) протягом усього року. Це означає, що теплоенергетична геліоустановка працюватиме, згідно різних оцінок, з віддачею в 50% і більше від 7 до 9 місяців на півдні, 5 - 7 місяців – у північних областях. Взимку ефективність роботи падає, але не зникає. Оптимально підібране обладнання зменшує річне використання енергії для підігріву води до 50–60% та електроенергії з мережі до 50–70%. У період з квітня по вересень правильно встановлена система покриває до 95% витрат тепла та електроенергії.
Україна прагне зайняти гідне місце серед найбільш розвинених економік світу. При цьому пріоритетами нашої держави є сталий розвиток сільського господарства та сільської місцевості, розвиток малого та середнього бізнесу, забезпечення енергетичної безпеки та підвищення конкурентоспроможності власної продукції на світових ринках.

 

Проект ЮНІДО-ГЕФ «Підвищення енергоефективності та стимулювання використання відновлюваної енергії в агро-харчових та інших малих та середніх підприємствах (МСП) України» спільно з Інформаційним центром «Зелене досьє» розпочинають збір найкращих практик використання відновлюваних джерел енергії на малих та середніх підприємствах сільськогосподарського призначення. Ми хочемо показати на українських прикладах, що використання альтернативних джерел енергії може бути економічно вигідним.

Найкращі практики будуть зібрані в серію публікацій, перша з яких, присвячена енергії Сонця, буде оприлюднена на початку травня в рамках проведення Європейських днів сонця в Україні – 2013. А підприємства, які впроваджують сонячні технології, будуть позначені на мапі Європейських Днів Сонця.
Для того, щоб ваша інформація потрапила в першу публікацію необхідно заповнити анкету не пізніше 10 квітня 2013 року.

 

Довідка.
День Сонця вперше було проведено в Австрії у 2002 році. Позитивні відгуки учасників та преси надихнули ініціаторів на заснування загальноєвропейської кампанії. З 2008 року різноманітні заходи (ярмарки, виставки, презентації, перегони на транспортних засобах на сонячних батареях, конференції, дискусії і т.п) відбуваються в різних країнах Європи, особливо активними є Австрія, Німеччина, Швейцарія, Франція, Італія та Іспанія, які охоче діляться своїм досвідом щодо поширення сонячної енергетики з іншими країнами. Україна долучилась до проведення Днів Сонця в 2011 році. Більше інформації з України та зі світу.

 

Проект «Підвищення енергоефективності та стимулювання використання відновлюваної енергії в агро-харчових та інших малих та середніх підприємствах (МСП) України» виконується Агентством ООН з питань промислового розвитку (ЮНІДО) за підтримки Глобального Екологічного Фонду (ГЕФ) та триватиме до травня 2016 року. Докладніше про проект

 

Заповнити анкету он-лайн