Блакитна економіка – новий підхід до стійкого розвитку

Блакитна економіка – новий підхід до стійкого розвитку

ЄС оприлюднив заяву про перехід до нових принципів формування стійких моделей виробництва у галузях блакитної економіки; це галузі та сектори економіки, що стосуються використання океанів, морів та узбережжя.

Стійкі моделі виробництва у секторі блакитної економіки мають важливе значення для досягнення цілей Європейського зеленого курсу та забезпечення зеленого та всеохоплюючого виходу з пандемії; вони мають замінити попередній підхід, викладений у заяві “Блакитне зростання” 2012 року.

Сучасна блакитна економіка ЄС включає багато традиційних секторів, таких як рибне господарство, аквакультура, прибережний туризм, морський транспорт, портова діяльність і суднобудування, та забезпечує 4,5 мільйона прямих робочих місць з оборотом у понад 650 мільярдів євро.

Перехід до стійких моделей виробництва у галузях блакитної економіки вимагає інвестицій в інноваційні технології: енергія хвиль та припливів, вирощування водоростей, розвиток інноваційних риболовних засобів або відновлення морських екосистем, – все це має сприяти створенню нових зелених робочих місць та сучасних бізнес моделей.

Цілі розвитку блакитної економіки
  • Досягнення кліматичної нейтральності та нульового забруднення, зокрема, шляхом розвитку морських відновлюваних джерел енергії, декарбонізації морського транспорту та екологізації портів. Стійка енергія океану – енергія вітру, тепла, хвиль та припливів – може генерувати чверть електроенергії ЄС у 2050 році.
  • Перехід до обігової економіки та зменшення забруднення – в тому числі завдяки оновленим стандартам конструкції рибальських снастей, переробки кораблів та виведення з експлуатації морських платформ, а також заходів щодо зменшення забруднення пластиком та мікропластиком.
  • Збереження біорізноманіття та інвестиції в природу: надати заповідний статус 30% морських територій ЄС для зменшення втрат біорізноманіття, збільшення запасів риби, пом’якшення наслідків зміни клімату, а також забезпечення значної фінансової та соціальної вигоди.
  • Адаптація до наслідків зміни клімату та стійкий розвиток прибережних територій: розвиток зеленої інфраструктури в прибережних районах, захист узбережжя від ерозії та повеней з одночасними заходами зі збереження біорізноманіття та природних ландшафтів, що принесе користь туристичному бізнесу та місцевій економіці.
  • Забезпечення сталого виробництва продуктів харчування: сталі моделі виробництва та нові стандарти маркування морепродуктів, культивування та використання водоростей і морської трави, посилення контролю за рибним господарством, а також дослідження та інновації в галузі клітинних морепродуктів допоможуть зберегти європейські моря. Задля досягнення цієї мети ЄС також ухвалив нові правила для стійкого виробництва аквакультури.
  • Покращення використання супутникових технологій у морі: заснувати платформу для морських користувачів для координації діалогу між зацікавленими сторонами (операторами, регуляторами та науковцями) у відповідних галузях (рибного господарства, аквакультури, судноплавства, туризму, ВДЕ тощо) для спільного використання супутникових технологій  задля сталого користування морським середовищем. Звіт про імплементацію Директиви ЄС про морське просторове планування буде опублікований у 2022 році після прийняття національних морських просторових планів у березні 2021 року.
Також планується продовжувати створювати умови для стійкого розвитку блакитної економіки на міжнародному рівні, дотримуючись міжнародної програми управління океаном.

Європейська Комісія та Група Європейського Інвестиційного Банку, до складу якої входять Європейський Інвестиційний Банк та Європейський Інвестиційний Фонд спільно з державами-членами посилять співпрацю задля стійкої блакитної економіки, щоб задовольнити існуючі потреби у фінансуванні зменшення забруднення в європейських морях, підтримати інвестиції у блакитні інновації та блакитну біоекономіку.

Новий Європейський фонд мореплавства, рибальства та аквакультури підтримуватиме перехід до більш стійких ланцюжків створення вартості на основі океанів, морів та прибережної економіки. Для подальшого фінансування трансформації Комісія закликала держави-члени включити відповідні інвестиції до своїх національних планів стійкості та відновлення, а також до своїх національних оперативних програм для різних фондів ЄС, від цього часу до 2027 року. Інші програми ЄС, такі як дослідницька програма Horizon Europe, також зроблять свій внесок, зокрема, буде створена спеціальна Місія з питань океанів та вод.

Що стосується приватних інвестицій, – узгоджені принципи та стандарти стійкості у використанні океану, які повинні використовуватися у відповідних інвестиційних рішеннях.

Ольга Ігнатенко, Інформаційний центр «Зелене досьє».

За матеріалами Європейської Комісії

Вас може зацікавити

Український зелений шлях від ферми до виделки: крок за кроком

Український зелений шлях від ферми до виделки: крок за кроком