Каліфорнійські виноробні звертаються до сов для вирішення проблеми гризунів

Каліфорнійські виноробні звертаються до сов для вирішення проблеми гризунів

Винороби мають уважно ставитися до умов вирощування лози. Якість ґрунту, режим дощів, температура та інтенсивність сонячного світла дуже сильно впливають на якість вина, але й гризуни, такі як ховрахи та миші, теж можуть зашкодити виноградникам.

Ці гризуни змушують власників виноградників вдаватися до радикальних заходів боротьби. Традиційним засобом боротьби з гризунами є використання отрутохімікатів – родентицидів. Проте отрута вбиває не тільки гризунів, але  й інших тварин, що дуже негативно впливає на біорізноманіття та якість водних ресурсів.

У каліфорнійській долині Напа понад 16 тисяч гектарів виноградників, з яких лише менше 10% є сертифікованими органічними, та 75 виноробних підприємств.

Дослідники з університету Гумбольдта в Каліфорнії випробовують природо орієнтований підхід: замість використання родентицидів для боротьби з гризунами залучають сов.

Експеримент є частиною довгострокового дослідження під керівництвом професора Метта Джонсона з кафедри дикої природи університету. Команда дослідників вже розмістила близько 300 гнізд для сов у виноградниках долини Напа та наразі документує вплив сов на популяцію гризунів, порівнюючи ефективність сов з ефективністю використання родентицидів.

Дослідники обстежили всі 75 виноробних заводів, де 4/5 виробників наразі підтримують гнізда сов і не використовують родентициди. З’ясувалося, що протягом гніздового періоду (триває чотири місяці) сови проводять близько третини свого часу на полюванні в полях.

Таким чином, одна сім’я сов може з’їсти до 1000 гризунів протягом сезону гніздування, або близько 3400 за один рік.

Не зважаючи на те, що сови ефективно впливають наразі лише на кількість ховрахів, залишаючи проблему мишей, дослідники сподіваються, що фермери будуть надалі більше покладатися на ці природні методи та збільшувати використання гніздових ящиків замість отрути для гризунів.

Більшість фермерів уже припинили використання родентицидів, а оскільки ці хімікати вбивають не лише гризунів, а й хижаків, що ними харчуються, то у довготривалій перспективі є надія, що інші хижаки, природні вороги мишей, зможуть оселитися на виноградниках та ефективно контролювати кількість цих гризунів.

Фермери використовували сов та інших хижаків для полювання на гризунів протягом століть, але останнім часом сучасні хімічні пестициди отримали перевагу над природними методами. Прагнучи зменшити негативний вплив на навколишнє середовище, фермери в усьому світі повертаються до того, щоб покладатися на хижаків для боротьби зі шкідниками, а не на токсичні пестициди.

Гнізда з’являються на сільськогосподарських полях у США, Малайзії, Кенії та Ізраїлі, щоб допомогти природним шляхом видалити гризунів, які знищують посіви.

Додамо, що проблема родентицидів дуже гостро постала в Україні рік тому, коли більше тисячі червонокнижних птахів у заповіднику Асканія-Нова загинуло протягом січня-квітня саме через використання фермерами навколо заповідника родентицидів, з порушенням умов застосування (в результаті використання родентицидів певного типу було заборонено в 40-кілометровій буферній зоні навколо заповідника).

Можливо, практика встановлення гніздових ящиків для сов буде успішною альтернативою використанню родентицидів і в умовах України.

Ольга Ігнатенко, Інформаційний центр «Зелене досьє». 

Вас може зацікавити

Український зелений шлях від ферми до виделки: крок за кроком

Український зелений шлях від ферми до виделки: крок за кроком