Звіт ООН показує, що зміна клімату прискорюється

Звіт ООН показує, що зміна клімату прискорюється

Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) оприлюднила результати свого десятирічного дослідження щодо зміни клімату.

В доповіді ВМО зазначено, що в 2020 році середня глобальна температура була приблизно на 1,2°С вище доіндустріального рівня, а протягом наступних п’яти років середня глобальна температура підвищиться приблизно на 1°С. Існує 10% шансів, що протягом наступних п’яти років глобальна температура підвищиться на 1,5°C; існує 90% шансів, що один із наступних п’яти років буде найгарячішим за всю історію спостережень, та 40% шансів, що один із наступних п’яти років буде мати середню глобальну температуру на 1,5°C вище доіндустріального рівня.

Паризька кліматична угода має на меті зберегти підвищення глобальної температури у цьому столітті значно нижче 2°C та продовжити зусилля для обмеження зростання температури до 1,5°C.

Таке потепління протягом одного року не означає, що  відбулося загальне остаточне підвищення температури, адже в угоді йдеться про середні багаторічні значення, оскільки щороку середня глобальна температура коливається через такі погодні явища, як Ель-Ніньо. Але це показує, що у світі зберігається тенденція до підвищення глобальної температури, що на сьогоднішній день кліматичних дій абсолютно недостатньо, що викиди потрібно терміново зменшити до нуля, щоб зупинити глобальне потепління.

Згідно з прогнозами звіту, протягом 2021-2025 років приполярні регіони (віще 60° широти) та Сахель, швидше за все, будуть більш вологими. Ймовірне збільшення кількості тропічних циклонів в Атлантиці порівняно з недавнім минулим (визначеним як середнє значення за 1981-2010 роки).

Світовому співтовариству необхідно продовжувати заходи з адаптації в кліматично чутливих секторах – таких, як охорона здоров’я, вода, сільське господарство та відновлювані джерела енергії, – та сприяти розвитку систем раннього попередження, що зменшують негативні наслідки екстремальних явищ.

Проте, наразі існують обмеження у роботі служб раннього попередження, а також серйозні прогалини в спостереженнях за погодою, особливо в Африці та острівних країнах. Це має серйозний негативний вплив на точність попередніх попереджень у цих регіонах та в усьому світі.

Доповіді ВМО передував кліматичний звіт Національного управління океану та атмосфери США, який на основі даних за останні 30 років окреслив нові кліматичні норми для країни. Порівняно з попереднім 30-річним періодом середня температура у Сполучених Штатах зросла з 11,6°C до 11,8°C та стала приблизно на 0,5°С тепліше середнього доіндустріального показника. У південних та південно-західних штатах спостерігалося найбільше підвищення температури та найбільше зменшення опадів.

Підвищення температури означає більше танення льоду, підвищення рівня моря, більше спеки та інших екстремальних погодних явищ, а також більше загроз продовольчій безпеці, здоров’ю людей, довкіллю та економічному розвитку.

Ольга Ігнатенко, Інформаційний центр «Зелене досьє».

Джерела: