Європейський зелений курс – Східне партнерство – Україна

Європейський зелений курс – Східне партнерство – Україна

Дванадцята щорічна Асамблея Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (7 – 10 грудня, цього року віртуальна) тему зеленої трансформації винесла на перші шпальти своєї програми.

«Східне партнерство після 2020 року: оновлення зобов’язань щодо прав, безпеки та зеленого порядку денного» – офіційна назва заходу, в якому взяли участь понад 300 представників організацій громадянського суспільства з країн Східного партнерства та ЄС, а також високопосадовці та численні експерти. Окремий день Асамблеї (Go Green) присвятили Європейському зеленому курсу та ролі громадянського суспільства у вирішенні екологічних проблем.

Отже, про Європейський зелений курс (ЄЗК) говорили багато: пояснювали, навіщо і що це означає, намагалися почути офіційних представників країн Східного партнерства і громадських активістів. І наводили в якості позитивного прикладу Україну, уряд якої блискавично відреагував на нововведення ЄС: задекларував ЄЗК пріоритетним напрямком розвитку, прагнучи стати рівноправним суб’єктом нової політики.

Протягом цього року розроблені й представлені партнерам в Єврокомісії перші документи – бачення та пропозиції України щодо спільного впровадження ЄЗК, створена міжвідомча робоча група, ведуться перемовини на найвищому рівні про створення спільної з ЄК тематичної групи. Координує цю роботу в Україні віце-прем’єр міністр з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина.

І цій же темі була присвячена власне українська сесія – зустріч ОГС з представниками національних органів влади та інституцій ЄС, де обговорювали найактуальніші для країни питання; у нас це було питання – Як зробити Європейський зелений курс успішним в Україні.

Радник віце-прем’єра з питань євроінтеграції Олексій Рябчин і голова парламентського комітету з питань євроінтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе представили інформацію щодо діяльності уряду та парламенту, де в основному йшлося про завдання в галузі енергетики та енергоефективності.

Втім, як наголосила згодом представниця Генерального Директорату Єврокомісії з питань клімату Джастина Глодовска-Вернерт, у ЄЗК йдеться не лише про енергетику, не про окремі галузі. До цієї діяльності мають долучатися не лише міністерства екології, цим мають опікуватися і всі інші міністерства, – економічне, аграрне, а особливо – фінансове, від якого багато залежить. Завдання уряду – показати серйозність намірів.

«Україна є одним з найбільших наших сусідів. Ми сприймаємо її як дуже серйозного партнера, якому довіряємо, – повторює кілька разів за час свого короткого виступу Маркус Ліпполд, координатор з питань Зеленого курсу, енергетики, довкілля, сільського господарства та транспорту у групі підтримки України в Єврокомісії. – І ми хочемо бачити відображення зеленої трансформації і на рівні муніципалітетів, і у програмах щодо поводження з відходами та забруднення води, і  в розвитку новітніх водневих технологій, і, звичайно, – в бюджеті країни».

«ЄЗК – це про все взагалі, це свого роду нова індустріальна революція, – говорить Джастина Глодовска-Вернерт, – і сьогодні йдеться не про самі лише політичні декларації, а про конкретні зобов’язання і практичні дії».

Країни світу одна за одною заявляють нині про свої цілі щодо кліматичної нейтральності. Світ змінюється дуже швидко, і наші партнери з ЄС, очоливши ці глобальні кліматичні перегони, прагнуть заручитися реальною підтримкою країн континенту. Так, задля стимулювання зеленої трансформації незабаром буде введено механізм карбонового податку на кордоні. І хоча представники Єврокомісії не очікують цього до другої половини наступного року, хоча поки що активно обговорюють та узгоджують цей механізм з усіма партнерами, очевидно, що карбоновий податок може помітно вплинути на процеси торгівлі, а отже – виробництва і господарювання взагалі.

Тим важливіше вже сьогодні відтворити повну картину зеленої трансформації, у всіх галузях. І, як зауважує представник Форуму громадянського суспільства Східного партнерства Олена Павленко, ставити питання і вирішувати – як саме ми будемо впроваджувати Зелений курс.

Тамара Малькова, Інформаційний центр «Зелене досьє»

(З 12 Асамблеї Форуму громадянського суспільства Східного партнерства).