Кліматичний «закон законів» ЄС нарешті ухвалено

Кліматичний «закон законів» ЄС нарешті ухвалено

Подолавши драматичну процедуру узгодження в європейських структурах, нарешті був офіційно прийнятий знаковий Закон ЄС про клімат. Закон юридично закріпив нові цілі скорочення викидів на 55% до 2030 року та перетворив політичні заяви на складову європейського законодавства.

Спираючись на Паризьку угоду та закріплений нею принцип справедливого переходу, Закон пріоритезує поняття кліматичної справедливості для розробки планів з адаптації та пом’якшення впливу зміни клімату, забороняє субсидування викопних видів палива та засновує Раду ЄС з питань зміни клімату (ECCC), яка надаватиме і рекомендації щодо відповідності законів ЄС Паризькій угоді. 

Основні завдання згідно Закону про клімат:
  • Встановити довгострокову, справедливу та економічно ефективну траєкторію досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року за допомогою відповідних політик в усіх галузях. 
  • Створити систему моніторингу прогресу в досягненні цілей (раз на 5 років) та корекції  подальших кроків за необхідності.
  • Забезпечити передбачуваність бізнес-середовища для інвесторів та інших суб’єктів економічної діяльності, зрозумілість темпів скорочення викидів з 2030 по 2050 рік та необхідних для цього заходів. 
  • Гарантувати незворотність переходу до кліматичної нейтральності.

“Закон про клімат є законом законів, оскільки саме він буде дисциплінувати нас у найближчі роки”, – вважає Франс Тіммерманс, Віце-Президент Єврокомісії з питань Зеленого курсу і  керівник кліматичної політики ЄС, адже саме цей закон буде визначати законодавчі норми ЄС у найближчі десятиліття. 

Єврокомісія готує зміни до всіх відповідних політичних інструментів. Так, 14 липня буде представлено перший загальний пакет оновлених політик (“fit-for-55” climate package)  для досягнення нових кліматичних цілей: директиви щодо відновлюваної енергетики та енергоефективності, реформи ринку вуглецю в ЄС та жорсткіші стандарти викидів CO2 для нових автомобілів, оподаткування енергетики та СВАМ.

До вересня 2023 року, а потім кожні п’ять років, Комісія оцінюватиме відповідність заходів ЄС та національних заходів цілям кліматичної нейтральності та траєкторіям їх досягнення на 2030-2050 роки.

Спираючись на результати оцінок та в разі, якщо такі заходи не відповідають цілям кліматичної нейтральності, Єврокомісія буде надавати рекомендації державам-членам, а вони будуть зобов’язані належним чином враховувати їх або аргументувати неврахування. Держави-члени, також, мають розробити та впровадити стратегії адаптації для посилення стійкості та зменшення вразливості до наслідків кліматичних змін.

Закон вимагає посилення поглинання вуглецю в секторі землекористування, змін у землекористуванні та лісовому господарстві (LULUCF). Пропозиції до оновленого та більш амбітного Регламенту (ЄС) для LULUCF Єврокомісія представить  також 14 липня 2021 року.

Закон про клімат був офіційно ухвалений європарламентарями: 442 голоси “за”, 203 – “проти” та 51 “утрималися”.

Деякі законодавці від партій “зелених” утримались або голосували проти, адже вони вважають ціль скорочення викидів на 55% недостатньо амбітною для виконання Паризької угоди (досягнення  кліматичної нейтральності до 2050 року). Нова ціль має бути достатньо високою, щоб не допустити підвищення глобальної температури більше, ніж на 1,5 С, за умови, що іі розділить світова спільнота.

Це дозволить уникнути більш  серйозних наслідків змін клімату, адже вже нині, коли глобальна температура  перевищує доіндустріальний рівень на 1С, планету вражають смертельні хвилі спеки, повені та сильні шторми. Зелені наполягають, що для уникнення катастрофічних масштабів потепління ціль має бути вищою, принаймні  60% скорочення викидів до 2030 року.

Варто зазначити, що не лише «єврозелені» вважають закріплену законом ціль недостатньою. Європейська мережа кліматичних дій (CAN) наполягає, що достатньою ціллю має бути скорочення викидів на 65% до 2030 року порівняно з 1990м, а для досягнення кліматичної нейтральності в нас є час тільки до 2040 року. Ледь не щодня надходять свіжі новини про нові зобов’язання, які беруть на себе бізнес та уряди: уряд Великобританії вже підвищив ціль до 68% до 2030 року і тепер готується підняти амбіції до 78% до 2035 року. За нею навздогін пустилася Німеччина, готуючи нову ціль – 69% до 2030 року.

А тим часом, у 2019 році викиди ЄС вже були на 24% нижчими, ніж у 1990 році…

Надія Шевченко, Інформаційний центр «Зелене досьє».