Європейська Комісія готується до випуску 250 млрд євро зелених облігацій

Європейська Комісія готується до випуску 250 млрд євро зелених облігацій

Європейська Комісія затвердила незалежну оцінку схеми зелених облігацій NextGenerationEU, зробивши крок до випуску зелених облігацій на 250 млрд євро, або 30% від загального випуску NextGenerationEU.

Схема спрямована на залучення гарантованих інвестицій на екологічні проєкти, про ефективність яких Комісія звітуватиме. Перша емісія зелених облігацій очікується у жовтні. Всього ЄС має випустити до 250 млрд євро зелених облігацій у період з кінця 2021 року до кінця 2026 року, що зробить ЄС найбільшим емітентом зелених облігацій у світі.

Як було оголошено на початку цього року в рамках оновленого плану фінансування відновлення, ЄС має намір випустити загалом близько 80 мільярдів євро довгострокових облігацій та додатково короткострокових облігацій на десятки мільярдів євро. Комісія буде розміщувати облігації виключно через аукціони, що проводитимуться два рази на місяць у першу та третю середу місяця. Запуск аукціонної платформи за задумом підвищить привабливість зелених облігацій та матиме тривалий вплив на ринки капіталу.

NextGenerationEU – це тимчасовий інструмент, створений для підтримки відновлення Європи від пандемії коронавірусу та розбудови більш зеленої, цифрової та стійкої Європи.

Для фінансування NextGenerationEU Європейська Комісія (від імені ЄС) залучить з ринків капіталу приблизно до 800 мільярдів євро до кінця 2026 року: 421,5 млрд євро для надання грантів за бюджетними програмами ЄС; 385,2 млрд євро для кредитів, що призведе до обсягів запозичень у середньому приблизно 150 млрд євро на рік. Враховуючи обсяги, частоту та складність операцій із запозиченнями, Комісія запровадила диверсифіковану стратегію фінансування.

Випуск зелених облігацій в рамках NextGenerationEU створить численні переваги для ЄС та для ринків капіталу, зокрема, для ринків сталого фінансування:
  • підтвердить прихильність Європейської Комісії до сталого фінансування;
  • виведе на ринок новий високоефективний зелений актив, надаючи доступ до зелених інвестицій широкому колу інвесторів;
  • дозволить інвесторам диверсифікувати свій портфель зелених інвестицій за допомогою високоліквідних активів, тим самим потенційно прискоривши вигідне коло стабільних інвестицій;
  • стимулюватиме ринок зелених облігацій для залучення інших емітентів;
  • посилить роль Європейського Союзу та євро на ринках сталого фінансування.
Кошти, залучені від розміщення зелених облігацій NextGenerationEU, будуть використані для дев’яти широких категорій видатків, включаючи енергоефективність, чисту енергію та адаптацію до зміни клімату.

Виручка від зелених облігацій NextGenerationEU фінансуватиме частку витрат, що стосуються переходу до кліматичної нейтральності – анонсовану ціль у рамках Європейського зеленого курсу. Кожна держава-член повинна приділити щонайменше 37% свого національного плану відновлення та стійкості (дорожня карта використання коштів у рамках Фонду відновлення та стійкості) інвестиціям та реформам для наближення до кліматичної нейтральності.

Держави – члени повідомлятимуть Комісію про свої екологічні витрати, а Комісія завдяки цій інформації  продемонструє інвесторам, як виручка від зелених облігацій використовується для фінансування зеленого переходу. В рамках схеми буде два види звітності: про розподіл витрачених коштів і про вплив фінансування. Для звітування про розподіл коштів Комісія буде використовувати дані держав – членів про витрати на зелені проекти.

Незалежний зовнішній аудитор перевірятиме звітність про розподіл коштів. Звітування про вплив буде  спиратися на внутрішню та зовнішню експертизу й поради незалежних експертів. Це дозволить інвесторам у зелені облігації NextGenerationEU дізнатися про реальний вплив своїх інвестицій.

Наявна схема з випуску зелених облігацій NextGenerationEU розроблена відповідно до принципів Міжнародної асоціації ринку капіталів (ICMA), яка є стандартом ринку для зелених облігацій. Відповідно до встановленої практики схему оцінили незалежні експерти Vigeo Eiris (підрозділ Moody’s ESG Solutions) і з’ясували, що схема відповідає принципам емісії зелених облігацій ICMA, довгостроковій стратегії з управління екологічними та соціальними питаннями ЄС та забезпечить вагомий внесок у сталий розвиток. Схема також узгоджена з європейським стандартом для випуску зелених облігацій.

Ольга Ігнатенко, Інформаційний центр «Зелене досьє».

Вас може зацікавити

Український зелений шлях від ферми до виделки: крок за кроком

Український зелений шлях від ферми до виделки: крок за кроком