Широке використання відновлювальної енергії як запорука виживання в екстремальних ситуаціях

Широке використання відновлювальної енергії як запорука виживання в екстремальних ситуаціях

Відновлювана енергетика – вітрова, сонячна, гідро та енергія хвиль, доповнена водневими технологіями – є більш стійкою та дозволяє досягти кліматичної нейтральності, курс на яку проголошено багатьма країнами світу для подолання наявної кліматичної кризи.

Війна в Україні надала багато підтверджень того, що використання вітрових та сонячних потужностей є запорукою фізичного виживання населення в умовах бойових дій.

Багато окупованих та прифронтових населених пунктів в Україні після початку російської навали дуже швидко опинилися відрізаними від центрального постачання електрики, води та газу через ушкодження інфраструктури. Відключення електрики не новина для багатьох сіл та містечок в Україні, тож багато хто в таких місцинах мав дизельні або бензинові генератори, як резервне джерело енергії.

Проте, в умовах бойових дій та порушених логістичних ланцюгів такі резервні генератори виявилися ненадійними через брак доступу до пального. Без електрики, водо- та газопостачання багато людей мали лише одне джерело тепла, щоб обігрітися та приготувати їжу – дрова. Втім, забезпечити доступ до води та зв’язку вони не можуть. Натомість багатьом допомогли сонячні панелі малої потужності.

Так під час окупації на півночі Київщині домашні СЕС стали єдиним рятівним джерелом енергії для їх власників та сусідів. Мешканець Ясногородки Олексій Х. мав мережеву СЕС потужністю 10 кВт. Коли село опинилось в окупації, Олексій,  енергетик за фахом, зміг переробити її на автономну СЕС і швидко обладнав “енергетичний острів” для себе. Система змогла живити одночасно не тільки його будинок та помпу свердловини для водопостачання, а й сусідські будинки, задовольняючи базові потреби жителів до відновлення централізованого енергопостачання.

А житель села Зорин Вишгородського району Олександр Ц. після відключення централізованого енергопостачання розібрав панелі своєї домашньої сонячної станції та роздав людям разом з інструкцією щодо їх підключення вдома. Завдяки цим панелям понад 50 будинків та місцевий інтернат, де перебувало понад 100 людей (багато з них – з інвалідністю), змогли пережити російську окупацію, забезпечуючи себе не тільки електроенергією, але, через електронасоси, також водою.

Схожа історія сталася з мешканцями містечка Мальовниче біля селища Мила на Житомирській трасі. В селищі, де всі мережі погоріли разом із проводами та стовпами під час бойових дій на початку березня, працювали дві дахові автономні сонячні станції, тож люди мали змогу вдень заряджати телефони, акумуляторний інструмент, набирати воду зі свердловини тощо.

Наразі більшість мешканців Мальовничого, на власному досвіді переконавшись у перевагах дахових СЕС, мають намір встановити їх на власних домівках після відновлення містечка. Такого висновку дійшли не тільки люди, які пережили окупацію.

Оператор ГТС України ще у середині березня заявив, що обладнає сонячними панелями газорозподільні станції для забезпечення резервного живлення – це стало необхідністю через значне пошкодження електричних мереж у зонах бойових дій.

На своїй фейсбук-сторінці гендиректор ОГТСУ Sergiy Makogon зазначив, що ці заходи планувалися ще до війни як ініціатива з оптимізації споживання енергетичних ресурсів, проте в умовах, коли електромережі потерпають від постійних обстрілів ворога, це стало негайною необхідністю для забезпечення безперебійної роботи ГТС.

А наприкінці квітня дві амбулаторії в містечках Бородянка та Ірпінь у Київській області, які чи не найбільше постраждали від російської окупації, отримали 6 комплектів сонячних панелей з системою збереження енергії Tesla Powerwall потужністю 40кВт кожен для забезпечення безперебійного енергозабезпечення закладів.

Ці системи їм безкоштовно передав засновник Тесли Ілон Маск (раніше він вже передав країні партію систем StarLink для забезпечення безперебійного доступу до інтернету під час бойових дій та комплекти сонячних панелей для живлення комплектів).

Тож використання відновлюваних автономних систем енергозабезпечення, окрім енергетичної незалежності та подолання кліматичної кризи, уможливлює фізичне виживання людей під час екстремальних ситуацій.

Це не тільки резервне джерело електрики, а й  доступ до використання води зі свердловин та, найважливіше, – до зв’язку.

Ольга Ігнатенко, Інформаціний центр «Зелене досьє».

Джерела: 

Вас може зацікавити

Хроніки війни

Хроніки війни