COP26: запущено Хаб глобальних інновацій для трансформаційних кліматичних рішень

COP26: запущено Хаб глобальних інновацій для трансформаційних кліматичних рішень

Ініційований  UNFCCC та запущений в перший день COP26, Хаб дозволить значно підвищити ефективність та масштаб інновацій у сфері клімату та сталого розвитку, зробить можливими більш амбітні кліматичні  заходи.

В останній доповіді Робочої групи 1 Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCCC) зазначається, що обмеження глобального підвищення середньої температури до 1,5°C потребує скорочення викидів CO2 на 45% у 2030 році; а нинішній рівень амбіцій, імовірно, приведе світ до підвищення середньої температури на 2,7°C та постійного зростання екстремальних погодних явищ.

Справа в тому, що поточні амбіції засновані на уявленнях про те, чого можна досягти завдяки сучасним кліматичним рішенням і технологіям. Хаб пропагує «проривне мислення»: практики зможуть брати за основу для кліматичних заходів те, що наука вважає необхідним, а не те, що вважається можливим на рівні сучасних рішень і технологій.

Хаб — це цифрова платформа, яка містить
  • бази даних попиту на рішення, а також рішення,
  • інструменти для визначення впливу кліматичних дій,
  • простір для сприяння фінансуванню кліматичних рішень.

Він також має павільйон на COP, де організовуються заходи.

Що «проривного» пропонує Хаб?
  • Підходи, орієнтовані на потреби, можуть бути більш ефективними, ніж секторально орієнтовні підходи (див. картинку нижче).
  • Трансформаційні інновації, які використовують «проривне мислення» і мають вирішальне значення для заповнення пробілів.
  • Технологічні інновації самі по собі не можуть вирішити проблему зміни клімату – Хаб пропонує кластер рішень, включаючи технології, політики, фінансові інструменти, бізнес-моделі та лідерські рішення. Хаб буде транслювати очевидний попит на кліматичні рішення, виражений у формі потреби, і, таким чином стимулювати коінновації для розробки відповідних кліматичних рішень.
Як це буде працювати?

Хаб глобальних інновацій встановлюватиме напрямки для створення кластерів кліматичних інновацій для задоволення повсякденних потреб людей, таких як мобільність, доступ до товарів та послуг чи соціальні зв’язки. Платформа дозволить більш широко розглядати ситуацію, не буде зосереджувати увагу на одному окремому рішенні, а пропонуватиме інші підходи, які виходять за межі існуючих рішень.

Наприклад, якщо є попит на мобільність, то Хаб не обмежуватиметься розробкою електромобілів, а розбиратиметься, для чого саме потрібні ці транспортні засоби, як інакше можна задовольнити потреби людей. Тобто, будуть досліджуватися варіанти проектування компактних і повноцінних міст із низьковуглецевим громадським транспортом, розроблятися пропозиції, які замінять поїздки за продуктами або послугами, так само, як покупки в Інтернет замінили поїздки в магазини.

Рішення, запропоновані платформою, будуть інтегровані одне з одним та відображатимуть цілісний підхід, утворюючи кластер рішень, який включатиме технології, політики та правила, бізнес-моделі та інструменти фінансування.

Оскільки розробка рішення залежить від попиту, а рішення будуть об’єднані в кластер, Хаб не буде накопичувати недостатньо розроблені винаходи, як це часто буває з інноваційними платформами.

Хаб має стандарти світового рівня відповідно до цілей Паризької угоди щодо оцінки впливу рішень у галузі клімату.

Надія Шевченко, Інформаційний центр «Зелене досьє».

За матеріалами UNFCCC.