Наслідки кліматичної кризи: значне підвищення рівня моря через танення крижаного щита Гренландії вже неминуче

Наслідки кліматичної кризи: значне підвищення рівня моря через танення крижаного щита Гренландії вже неминуче

Нещодавно опубліковане в журналі Nature Climate Change дослідження з моделювання зміни клімату через наявну глобальну кліматичну кризу використовувало супутникові вимірювання втрат льоду в Гренландії та форми її крижаної шапки за 2000-19 роки. Це дозволило вченим обчислити вплив глобального потепління на крижаний щит Гренландії.

Розрахунки свідчать, що подальше танення гренландських льодовиків неминуче і не зупиниться через вживання будь-яких глобальних заходів з пом’якшення наслідків глобальної кліматичної кризи. Навіть якщо спалювання викопного палива, яке спричиняє кліматичну кризу, припиниться просто завтра, танення Гренландського крижаного щита все рівно триватиме й призведе до зростання рівня світового океану щонайменше на 27 см у найближчому майбутньому.

З продовженням викидів парникових газів, зокрема діоксиду вуглецю, від спалювання викопного палива (газу, нафти та вугілля) танення багатьох льодовиків по всьому світу прискорилось, що може призвести до багатометрового підвищення рівня світового океану та втрати багатьох прибережних ділянок суші на планеті.

Якщо рекордна втрата криги Гренландії подібна тій, що трапилася у 2012 році, стане звичним явищем (що цілком вірогідно і залежить від того, за яким із можливих сценаріїв зміни клімату буде розгортатися глобальна кліматична криза у другій половині XXI сторіччя), танення тільки гренландських льодовиків призведе до підвищення рівня світового океану на 78 см.

Дослідження оцінювало баланс літнього танення через підвищення температури та зимового відновлення через накопичення снігового покриву гренландських льодовиків. Перевага цього дослідження полягає в тому, що воно забезпечує точну оцінку неминучого підвищення рівня моря, проте використаний метод не оцінює часовий проміжок, це може статися протягом 100 – 150 років або швидше. Тим не менш, ґрунтуючись на загальному розумінні вченими того, як такі льодовики втрачають обсяги криги та підживлюють світовий океан водою, дослідники говорять, що більша частина процесу відбудеться відносно скоро.

Нагадаємо, що в 2021 році вчені попереджали, що велика частина крижаного щита Гренландії перебуває у критичному стані і за відсутності змін у глобальних викидах парникових газів значні втрати льодовиків та підвищення світового океану стануть неминучими. Наявне дослідження показало, що на сьогодні певна втрата льодового щиту Гренландії неминуча за будь-якого сценарію розвитку глобальної кліматичної кризи. Проте підвищення рівня світового океану від танення Гренландського крижаного щита можна обмежити цими 27 см, якщо виконувати заходи з пом’якшення наслідків кліматичної кризи та зменшення викидів парникових газів, як передбачено Паризькою кліматичною угодою.

 Ольга Ігнатенко, Інформаційний центр «Зелене досьє».

Джерела: