Одноразовий посуд, пакування для їжі та напоїв на винос – найбільші постачальники пластикового сміття до світового океану

Одноразовий посуд, пакування для їжі та напоїв на винос – найбільші постачальники пластикового сміття  до світового океану

Журнал «Nature Sustainability» оприлюднив результати кількох досліджень з приводу забруднення світового океану, які фінансувалися Фондом BBVA та іспанським міністерством науки. Виявляється, що найбільше забруднюють пластиком світовий океан одноразовий посуд та пакування для напоїв та їжі на винос.

Одноразові пакети, пластикові пляшки, контейнери для їжі та харчові обгортки – чотири найпоширеніші предмети, що забруднюють моря і складають майже половину сміття світового океану. Всього 10 пластикових виробів, включаючи пластикові кришки та рибальські знаряддя, становили три чверті у складі сміття у світовому океані через їх широке використання та надзвичайно повільну деградацію.

Одне дослідження включало аналіз предметів розміром більше 3 см, які можна ідентифікувати, за винятком фрагментів та мікропластиків, розпізнаючи різні типи пластикових предметів. Найвища концентрація сміття – на пляжах та дні поблизу узбережжя, де воно постійно накопичується завдяки вітру і хвилям. Залишки риболовецького знаряддя, такого як мотузки та сітки, у значних обсягах помічені лише у відкритих океанах, де вони складали близько половини всього сміття.

Інше дослідження вивчало сміття, що надходить в океан з 42 річок Європи. Туреччина, Італія та Великобританія виявилися трьома найбільшими постачальниками плавучого морського сміття.

Дослідники вважають найбільш ефективним засобом зменшення забруднення морів та річок найширшу з можливих заборону одноразового пакування та одноразового посуду.

Вони рекомендують впроваджувати більш широку відповідальність виробників за збір та безпечну утилізацію пакування, а також запровадження депозитної схеми для харчових контейнерів – пляшок, посуду та пакування.

Для України питання утилізації пакування та одноразових контейнерів для продуктів харчування стоїть досить гостро. Пакування здебільшого не збирається для переробки, а викидається, багато сміття потрапляє до наших річок і згодом виноситься у моря. Іноді навіть це стає приводом для міжнародних скандалів, – як було неодноразово з засміченням річок на Закарпатті (Тиси, Латориці), які регулярно засипають сміттям Угорщину.

Законодавство про розширену відповідальність виробника (РВВ) в України досі не прийнято, однак відповідні законопроекти вже деякий час на розгляді в парламенті.

Перш за все, це законопроєкт 2207-1-д «Про управління відходами», який вже пройшов перше читання і готується до другого. Втім, після першого розгляду в парламенті до нього надійшло стільки правок, що наразі парламентському комітету з екологічної політики, який готує остаточну версію, дуже складно їх швидко опрацювати й задовольнити вимоги й побажання всіх зацікавлених сторін.

Передбачається, що в цьому рамковому законопроекті узгодять лише принципи роботи РВВ щодо виробників, органів місцевого самоврядування та інших суб’єктів, а вже відповідні секторальні законопроекти деталізують функції і напрямки роботи з розширеної відповідальності виробника, введуть відповідальність за переробку відходів упаковки для українських виробників та затвердять цільові показники переробки. А експерти й представники громадських екологічних організацій наполягають на негайному повному оприлюдненні всіх запропонованих правок у доступному вигляді, побоюючись, що через численні зміни закон може втратити зміст.

З гарних новин – минулого місяця було прийнято закон про обмеження обігу пластикових пакетів в України, що є першим кроком у правильному напрямку.

І подальша заборона одноразового пластикового посуду та пакування наразі розглядається. Ще з добрих новин – не чекаючи прийняття закону, міжнародні компанії в Україні об’єднуються, щоб спільно збирати, сортувати та переробляти відходи упаковки в рамках організації розширеної відповідальності виробників.

Нещодавно було анонсовано створення асоціації виробників пакування, до якої ввійшли такі великі компанії, як ABInBev Efes Ukraine, CANPACK, Carlsberg Ukraine, Coca-Cola Beverages, Danone, METRO Cash&Carry, Nestle, PepsiCo, Procter&Gamble, Tetra Pak, «Елопак-Фастів». Це дає надію на поліпшення ситуації з переробкою пакування та зменшення засмічення річок та узбережжя.

Ольга Ігнатенко, Інформаційний центр «Зелене досьє».

За інформацією: