Збереження діючої моделі виробництва харчових продуктів не дозволить досягти задекларованих кліматичних цілей

Збереження діючої моделі виробництва харчових продуктів не дозволить досягти задекларованих кліматичних цілей

Сільське господарство відповідає за майже половину щорічних викидів метану, дві третини викидів N2O та 3% викидів СО2 в світі, – це 15% внеску в глобальне потепління.

СО2 може зберігатися в атмосфері протягом століть, він викидається харчовою системою при використанні сільськогосподарської техніки та транспортування продукції. Метан здатний уловлювати більш ніж у 100 разів більше тепла, ніж CO2, за однакової маси. Проте він зберігається в атмосфері лише близько десятиліття, а виділяється в основному при виробництві продуктів харчування тваринного походження та рису – від кишкової ферментації рогатої худоби, утилізації гною тварин та метаногенезу на рисових полях. N2O може затримувати в 250 разів більше тепла, ніж CO2, зберігається приблизно століття і викидається через використання синтетичних добрив, вирощування культур, що фіксують азот, і виділення жуйних тварин.

Загалом тваринництво відповідає за 57% викидів парникових газів від харчової системи.

Підтримка сучасного рівня й способів виробництва м’яса, молочних продуктів і рису завадить досягти встановлених кліматичних цілей щодо обмеження підвищення глобальної температури на 1,5С. Лише викиди парникових газів від харчової системи призведуть до перевищення цільового показника, якщо не зменшити вплив від виробництва харчових продуктів, що продукує великі обсяги викидів метану.

Нещодавнє дослідження показало, що викиди парникових газів від виробництва харчових продуктів, де домінують м’ясо, молочні продукти та рис, самі по собі призведуть до більшого за 1,5C підвищення глобальної температури, якщо їх не скоротити. Сьогоднішній рівень викидів від виробництва їжі призведе до глобального нагрівання щонайменше на 0,7C до кінця століття, на додачу до підвищення на 1C, яке вже спостерігається. Це означає, що лише викиди від виробництва продуктів харчування, без впливу від використання викопного палива, підштовхнуть світ до межі 1,5C.

Дослідження показало, що 75% нагрівання, пов’язаного з їжею, викликано продуктами харчування, які є джерелами викидів метану, – м’ясо і молочні продукти від рогатої худоби, рис. Але підвищення температури можна знизити на 55%, скоротивши споживання м’яса в багатих країнах відповідно до рекомендацій медиків, зменшуючи викиди від вирощування та утримання рогатої худоби та переробки її гною, а також використовуючи відновлювані джерела енергії в харчовій системі.

Попередні дослідження показали величезний вплив виробництва продуктів харчування на навколишнє середовище, особливо м’яса та молочних продуктів, але нове дослідження надає також оцінки підвищення температури, яке можуть спричинити викиди парникових газів від виробництва їжі.

І ця оцінка може виявитися суттєво заниженою, оскільки дослідження припускає, що рівень споживання продуктів тваринного походження не зміниться в майбутньому, але, за прогнозами, він зростатиме (на 70% до 2050 року).

Внесок глобального виробництва продуктів харчування в кліматичну кризу є складним, оскільки йдеться про кілька важливих парникових газів; усі вони мають різну здатність утримувати тепло та зберігаються в атмосфері протягом різного часу.

Попередні дослідження перераховували вплив метану та інших газів на еквівалентну кількість CO2 протягом 100 років, але це применшувало значний вплив метану на клімат протягом коротших часових проміжків. Дослідження, опубліковане в журналі Nature Climate Change, розглядало кожен парниковий газ окремо для 94 ключових типів продуктів харчування, дозволяючи краще зрозуміти їх вплив на клімат з часом.

Введення цих даних про викиди в широко використовувану кліматичну модель показало, що продовження сьогоднішнього виробництва їжі призведе до зростання на 0,7C до 2100 року, якщо глобальний приріст населення буде низьким, і до зростання на 0,9C, якщо населення збільшуватиметься  швидкими темпами.

Оскільки до 2021 року ми вже досягли потепління більше ніж на 1°C порівняно з доіндустріальним рівнем, лише цього додаткового потепління внаслідок виробництва продуктів харчування достатньо, щоб перевищити ціль щодо глобального потепління на 1,5°C.

Проте підвищення температури, пов’язане з їжею, можна стримати. Якби люди прийняли здорову дієту, рекомендовану, наприклад, Гарвардською медичною школою (зокрема, споживати одну порцію червоного м’яса на тиждень), підвищення температури можна було б скоротити на 0,2C.

Скорочення викидів метану від кишкової ферментації великої рогатої худоби завдяки кормовим добавкам і кращому поводженню з гноєм може допомогти уникнути потепління ще на 0,2C. Перехід на зелену енергію в харчовій системі – знизить на 0,15C, а зменшення харчових відходів на 50% може додати скорочення потепління ще на 0,04С. При цьому варіанти скорочення викидів, включені в дослідження, є досяжними вже сьогодні, але майбутні технологічні досягнення можуть ще більше скоротити викиди.

Ольга Ігнатенко, Інформаційний центр «Зелене досьє».

Джерела: