Британські фермери отримуватимуть гроші за екологічний землеустрій

Британські фермери отримуватимуть гроші за екологічний землеустрій

Велика Британія, у нових умовах глобальної кризи та виходу з ЄС, відмовляється від звичної для ЄС системи підтримки фермерів. Замість субсидій на основі кількості землі, що обробляється, новий законопроект передбачає оплату фермерам за надані суспільні блага, включаючи чисту воду, чисте повітря, здорові ґрунти, біорізноманіття, генетичне різноманіття худоби та підтримку середовищ існування дикої природи.

Окрім продовольчої безпеки, в основі законопроекту – схема екологічного землеустрою ELMS, законодавче забезпечення нових підходів до підтримки фермерських господарств та управління землею.

Основні зміни, що передбачаються законом:
  • відмова від гарантованої підтримки доходів сільського господарства – прямі виплати залежно від розміру земельних ділянок існували з 1947 року;
  • перехід до “державних грошей на державні блага”, завдяки чому фермери отримають фінансову підтримку для постачання певних суспільних благ на багаторічній основі;
  • підтримка агроекології – уряд передбачає фінансування таких підходів, які дають змогу краще розуміти, навчати та викладати агроекологію, але не мають більш твердого зобов’язання щодо використання агроекології та агролісомеліорації (таке зобов’язання можна знайти, наприклад, у політиці Франції щодо підтримки агроекологічних препаратів); фінансова підтримка може також включати збереження місцевих порід та покращення генетичного різноманіття худоби та рослин.

Законопроект пройшов перше й друге читання в Палаті громад, наразі триває процедура обговорення та прийняття (прогрес зафіксований тут).

Передбачено семирічний перехідний період для того, щоб аграрії перейшли від чинних норм загальної сільськогосподарської політики ЄС до системи екологічних договорів на землеустрій. Згідно з цими договорами окремі фермери погоджують з урядом індивідуальний набір цілей із деталізацією заходів, які вони вживатимуть для управління своєю землею та охорони навколишнього середовища.

Як це виглядатиме на практиці? Власне, в країні вже є приклади, які й стали базою для нового законодавства.

Перебудова сільськогосподарських угідь у Суссексі

Чарльз Беррелл у 2000 році покинув традиційне землеробство в своєму маєтку Кнеппі через збитковість (1400 гектарів на півдні Англії, виробництво молока, вівчарство, вирощування сільськогосподарських культур). Він вирішив шукати державні гроші, щоб перетворити свою ферму на «біорізноманітну оазу», а прибуток отримувати завдяки туризму та органічному м’ясу. Це саме той тип субсидій для ферм, які будуть у центрі уваги нової агрополітики.

Пан Беррелл одразу зіткнувся з ворожим ставленням до своєї ініціативи фермерів - сусідів. Його дружина навіть написала книгу про це (Ізабелла Три "Дикі: повернення природи до британської ферми").

У 2001 році, починаючи з невеликої ділянки і поступово розширюючи площу, він перестав орати землю і обприскувати її хімікатами, видалив внутрішні огорожі, дозволивши диким поні Ексмора та свинкам Тамворта, яких він поселив на землях маєтку, безперешкодно пересуватися та перетворювати землі на нові екосистеми для інших тварин і рослин. Скарабеї та інші комахи змогли живитися гноєм від великої рогатої худоби, яку не годували протипаразитними засобами. Мертва деревина (коріння відмерлих дубів), яку припинили видаляти задля охайності, стала важливою складовою екосистеми.

Вже влітку 2002 року на землях маєтку з’явилися польові квіти, яких не бачили в такій кількості протягом покоління, а також численні комахи. Нині тварини цілий рік живуть на відкритому повітрі і народжують без допомоги людини.

Колись поширені, а нині вже рідкісні рослини повернулися на землі разом з комахами, кажанами та іншими організмами. Чагарники, заболочені та інші місця поступово відновлюються, оскільки гербіциди та пестициди більше не використовуються. Збільшення різноманітності та чисельності птахів особливо вражає. Повертаються навіть солов’ї та черепахи, чисельність яких скоротилася по всій країні.

У 2011 році Беррелл навмисно обвалив береги річки Адур на своїх землях, щоб створити територію для розливу надлишкової води після сильного дощу. Заплави та туристичні маршрути, що перетинають землі маєтку, є тим, що влада визначає як “суспільні блага” – послуги, що надаються суспільству без матеріального прибутку. Господарю за це платять!

Туризм став у Кнеппі успішним бізнесом, в якому зайнято більше людей, ніж тоді, коли це було фермерське господарство: B&B, кемпінг і будиночок на дереві для прийому туристів, пости для спостереження за птахами, гарячі чани на свіжому повітрі, доріжки для піших прогулянок, плюс продаж органічного м’яса.

Зараз Беррелл заснував та очолює організацію Rewilding Britain, яка має за мету допомогти повернути в природні екологічні комплекси до трьох морських районів та 300 000 га основних земель – трохи більше 1% Великобританії – до 2030 року.

Перебудова мисливського маєтку в Шотландії

Гленфеші – це найбільший з 12 шотландських маєтків, які мільярдер Андерс Холч Повлсен почав купувати в 1996 році. Ці 17000 гектарів у шотландському нагір’ї були геть у занепаді: олені витоптували та руйнували схили, береги річки Феші втрачали ґрунт щоразу при затопленні та осадженні мулу за течією.

Бізнес тримався лише завдяки дуже великому поголів’ю оленів та численним мисливцям, які платили за полювання. Втім, через зростаючу вартість утримання маєтку Гленфеші та інші подібні маєтки були збитковими.

З 2006-го року власник почав зменшувати кількість оленів задля відновлення лісів та біорізноманіття. До 2013 року кількість оленів зменшилась на 8000. В той же час висадили велику кількість сосон, берез, верб та інших місцевих дерев для створення природного бар’єру проти ерозії, поглинання вуглецю та відтворення ареалу проживання високогірних птахів.

Птахи і вітер розносять насіння, а олені, концентрація яких знизилася з сорока до одного на квадратний кілометр, вже не здатні винищити всі молоді пагони дерев та кущів. Зростаюче рослинне різноманіття забезпечує їжу для куниць, червоних білок та гірських зайців, кількість яких зростає. Водночас збільшилась і популяція зникаючих птахів.

Мисливські господарства нині приносять мільярдеру щорічні збитки в розмірі 3 млн фунтів, але він сподівається вийти у прибутковість до 2027 року завдяки залученню клієнтів, які оплачують розкішне проживання, насолоджуються олениною і милуються відновленими пейзажами.

Коли вперше були оприлюднені плани переоблаштування, місцеві критики концентрованої власності на землю Шотландії (половиною сільської землі в Шотландії володіють близько 450 чоловік) висловили побоювання, що Гленфеші може стати курортом тільки для багатих, але надання безкоштовного доступу до пішохідних маршрутів через землі маєтку частково заспокоїло і їх.

Ферма Джона та Пола Черрі Гертфордшир – регенерація ґрунту

Ферма мала дуже важкий глинистий ґрунт, що оброблявся традиційними засобами протягом поколінь. У 2010 році брати припинили орати землю (перейшли на технологію no-till) та почали садити сидерати, такі, як конюшина, щоб зменшити ерозію ґрунту, затримати вуглець протягом зими та скоротити використання хімікатів.

І ось через 10 років ґрунт став пухким, а вся місцевість нині схожа на мініатюрний тропічний ліс, де більше живності, ніж людей на планеті, повний бактерій і найпростіших, які підтримують одне одного і взаємодіють з корінням рослин.

Фенс – посадки рослин для бджіл та дикої природи

На одному полі вирощують смугами польові квіти та сільськогосподарські культури. Цього року 10-метрові смуги кормової редьки чергуються з польовими квітами – така комбінація забезпечує пилком бджіл та насінням польових птахів (сірих куріпок), які зазвичай втрачають кормову базу через інтенсивні практики землеробства.

Саффолк – посадка сидератів для запобігання забрудненню води

Тут фермери готуються до введення законів за принципом “забруднювач платить”: після збирання врожаю поля засівають фацелією, житом та редькою. Взимку ці культури залишаються в землі, де захоплюють залишки калію та нітратів з минулорічної культури в коріння, попереджаючи таким чином їх потрапляння у струмки поблизу.

Ольга Ігнатенко, Тамара Малькова
(За матеріалами британської преси)