Пандемія COVID-19 не може виправдати будь-які обмеження прав громадськості

“Пандемія COVID-19 не може виправдати будь-які обмеження прав громадськості на інформацію, участь та правосуддя в екологічних питаннях”, – про це йдеться в оприлюдненій ЄК ООН Заяві Комітету з дотримання Орхуської конвенції щодо застосування Орхуської конвенції під час пандемії COVID-19 та в період відновлення економіки.

Зокрема, Комітет з дотримання висловлює занепокоєння тим, що Сторони можуть спробувати виправдати обмеження прав, гарантованих Конвенцією, посилаючись на пандемію COVID-19 або на необхідність швидкого економічного відновлення через наслідки пандемії. Комітет чітко заявляє, що навіть за умов нинішньої кризи через пандемію COVID-19, а також на подальшому етапі економічного відновлення, зазначені в Конвенції обов’язкові права не можуть бути скорочені або обмежені.

Якщо ж усталена практика забезпечення доступу до інформації, участі громадськості у прийнятті рішень або доступу до правосуддя в екологічних питаннях не може бути застосована, то будь-які альтернативні засоби також повинні відповідати вимогам Конвенції.

У заяві Комітету вітається конструктивний підхід, застосований деякими Сторонами при вивченні шляхів забезпечення дотримання вимог Конвенції під час пандемії COVID-19. Комітет закликає Сторони навчатися на передовій практиці щодо дотримання стандартів Конвенції під час пандемії та на наступному етапі економічного відновлення, а також звертатися за консультаціями до Комітету, якщо це необхідно.

Більше інформації:
• The Committee’s statement
• A press release about the Committee’s statement