Пандемія та екологічна демократія: плюси й мінуси віртуальності

Права громадян на участь у прийнятті рішень стосовно екологічних питань порушуються чи обмежуються під час пандемії COVID-19 в деяких країнах, які є Сторонами Орхуської конвенції.

Про це говорили щойно на віртуальній нараді Робочої групи Сторін Конвенції (Робоча група Сторін Конвенції – це допоміжний орган відкритого типу, створений для контролю за впровадженням Конвенції). Європейський ЕкоФорум підготував спеціальну заяву з цього приводу, в якій наполягає на неприпустимості порушення екологічних прав громадян, навіть в часи глобальних проблем.

Комітет з дотримання Конвенції також наполягає на незмінності принципів та підходів, яких зобов’язалися дотримуватись Сторони. Зокрема, щодо участі громадськості в громадських обговореннях, які за цієї ситуації можна проводити у відео чи інших віртуальних режимах, але без порушень основних вимог конвенції.

Представники громадськості занепокоєні обмеженням доступу до процесу прийняття рішень через технічні проблеми, брак навичок у громадян користуватися сучасними засобами комунікації, поганий доступ до мереж у багатьох місцевостях, нестачу можливостей для перекладу на національні мови.

Але, водночас, саме Орхуська конвенція від початку свого існування просуває тему належного розвитку та використання інформаційно-комунікаційних технологій. І на нинішній нараді також вкотре вже обговорювалися Рекомендації щодо застосування електронних засобів інформації; втім, на жаль, процес обговорення та прийняття цього важливого документу явно відстає від розвитку самих технологій та потреб їх застосування (зокрема, під час пандемії та локдауну).

Сподіваючись на покращення глобальної ситуації, Робоча група планує продовження наради – фізичну, не віртуальну зустріч – наприкінці жовтня. А тим часом громадські активісти, підсумовуючи результати наради, обговорюють можливості поєднання різних форматів проведення подібних заходів. Адже локдаун продемонстрував також можливості й переваги віртуального спілкування: зменшення навантаження на транспорт та забруднення довкілля, економію коштів, а також розширення можливостей для небайдужих громадян брати участь у процесах прийняття рішень на різних рівнях. Можливо, це й буде наступним кроком глобального розвитку комунікацій.

Тамара Малькова, Інформаційний центр “Зелене досьє”.