Відновлення природи на приватній ріллі: консервація і ревайлдінг у Донецькому степу

Відновлення природи на приватній ріллі: консервація і ревайлдінг у Донецькому степу

Олексій Бурковський сам себе називає агрономом за фахом та природоохоронецем за покликанням. Він розпочав приватний проєкт з консервації та ревайлдінгу – вирішив перетворити свій сільськогосподарський пай на дикий степ і вести про це блог, щоб кожен побачив, які рішення та помилки можливі на такому шляху.

Пай на Донеччині біля села Разіне у 5,91 га був на той час під ріллю в оренді у місцевого фермера, але з двох боків межував із землями державної власності, – з лісосмугою та водозахисною смугою і плавнями річки Казенний Торець (із заповідним статусом). Тобто, була можливість зробити суцільний масив природного ландшафту з земель різних форм власності, які разом складають 7 га.

Олексій вже пару десятиліть мріяв повернути отриману свого часу від колгоспу деградовану ріллю у природний стан але тільки з 2020 року почав активно працювати над цим проєктом. Спочатку мусив пройти багато бюрократичних процедур для встановлення меж ділянки, домовитися з орендарем про зупинення оренди тощо – це коштувало Олексію близько 3000 грн.

У 2021 році почав  безпосереднє перетворення. Закупив 120 кг насіння кострецю та 40 кг насіння люцерни, провів необхідні роботи для нейтралізації наслідків попереднього посіву сільськогосподарських культур (тут останньою сіялася зернова кукурудза) та разом з іншими ентузіастами вручну засіяв 7 га ріллі сумішшю трав. Розрахунок був на те, що ці трави за 5-10 років будуть витиснені степовими дикоросами. Однак, траву влітку довелося покосити через пригнічення росту посіяних трав бур’янами (свиріпи та амброзії).

Незважаючи на це, вже цього року на ділянці були помічені деякі типові степові рослини, дикі птахи, тварини та комахи. Цьогорічні затрати Олексія вищі, але освіта та багаторічний досвід агронома надає йому можливості винайти шляхи для оптимізації процесу та мінімізації затрат. Крім того, він отримує багато допомоги від однодумців (перш за все, – робочі руки та ідеї). Процес триває, відстежити прогрес можна на фейсбук-сторінці Олексія.

Ольга Ігнатенко, Інформаційний центр «Зелене досьє».

Джерело та фото (пай Олексія Бурковського влітку 2021року).

Вас може зацікавити

Український зелений шлях від ферми до виделки: крок за кроком

Український зелений шлях від ферми до виделки: крок за кроком