Для скорочення викидів парникових газів необхідне комплексне переосмислення розбудови та використання інфраструктури в Європі

Для скорочення викидів парникових газів необхідне комплексне переосмислення розбудови та використання інфраструктури в Європі

В останній доповіді Міжурядової групи експертів зі зміни клімату робиться висновок, що негайне, швидке та широкомасштабне скорочення викидів парникових газів необхідне для стримування потепління на рівні 1,5°C, і що невиконання цієї цілі матиме серйозні наслідки. Більше того, зараз широко усвідомлюється, що скорочення викидів вимагає дій у всіх секторах економіки, але насамперед – зміни енергетичної системи.

Потрібне переосмислення інфраструктури, яка лежить в її основі, декарбонізації електричних мереж, інфраструктури для електронної мобільності та енергоефективних будівель.

Європейські політики усвідомили необхідність розбудови інфраструктури для майбутнього – ініціативи в рамках пакету «Fit for 55» та Європейського зеленого курсу визнають, що це має вирішальне значення для досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року. Більше того, багато систем, які колись покладалися на викопне паливо – транспортні засоби, побутове опалення та деякі підприємства у важкій промисловості – можуть бути переведені на роботу безпосередньо на відновлюваній електроенергії за допомогою існуючих технологій.

Ці електрифіковані альтернативи не тільки можуть працювати на чистій електроенергії, вони також мають вищу продуктивність: теплові насоси в три-чотири рази ефективніші, ніж системи опалення, що працюють на природному газі, а акумуляторні електромобілі можуть рухатися в чотири рази довше, споживаючи стільки ж енергії, що й бензинові аналоги.

Саме тому електрифікацію інфраструктури необхідно значно посилити, щоб забезпечити можливість декарбонізації транспорту, будівель та промисловості. Для цього потрібно, крім створення нових відновлюваних потужностей, модернізувати відповідну інфраструктуру, включно з розширенням електромереж та джерел маневрових потужностей, таких як інтелектуальні системи накопичення енергії.

Важливою умовою електрифікації є наявність доступної безвуглецевої електроенергії.

Електрика має бути доступною  для побутових споживачів і промисловості, передбачати механізми зниження ризиків постачання та стабільні ціни.  ЄС пропонує переглянути Директиви з відновлюваної енергії та про енергоефективність, що має допомогти значно розширити постачання електроенергії з відновлюваних джерел та покращити енергоефективність. А пакет «Fit for 55» пропонує ініціативи з розширення інфраструктури електронної мобільності, зокрема, розширення громадських зарядних станцій.

Енергоефективність є не менш важливою за постачання енергії – тут необхідно вийти за рамки оцінювання енергоефективності готових товарів і почати використовувати комплексні рішення з використанням нових технологій, наприклад, автоматизації систем енергоменеджменту будівель. Будівельний сектор загалом має величезний потенціал для енергозбереження, але для його реалізації необхідно переглянути Директиву про екодизайн та  гармонізувати її з іншими документами та задекларованими амбіціями.

Нещодавня Нарада Сторін Орхуської конвенції також занотувала важливість сталого розвитку інфраструктури та просторового планування. Сторони ухвалили Женевську декларацію про екологічну демократію для сталого, інклюзивного та гнучкого розвитку.

У Декларації наголошується, що «жодна фізична споруда не повинна ставити під загрозу екосистеми та біорізноманіття або порушувати права людини. Щоб зменшити ризик порушення ланцюга поставок, інфраструктурні системи повинні забезпечувати рішення з повагою до культурної спадщини та різноманітності, враховувати потреби різних груп, норми збереження природи, використовувати стійкі технології, місцеві стійкі матеріали для підвищення ефективності використання ресурсів та створення локальних робочих місць”.

Ольга Ігнатенко, Тамара Малькова, Інформаційний центр «Зелене досьє».

За інформацією Euroactiv.