105 країн, включаючи Україну, пообіцяли зупинити знеліснення та деградацію земель до 2030 року.

105 країн, включаючи Україну, пообіцяли зупинити знеліснення та деградацію земель до 2030 року.

Декларацію про ліси та землекористування підписали в Глазго представники країн, де знаходиться більше 33,7 мільйонів квадратних кілометрів лісів, тобто понад 85% усіх лісів світу.

Серед них, зокрема, Бразилія, Індонезія та Демократична Республіка Конго, де розташовані найбільші масиви тропічних лісів, а також США та Китай, дві найбільші ринкові економіки світу. Це має стати найбільшим заходом, який коли-небудь вживався для збереження лісів у світі.

Декларацію підписано на тлі «зростаючого усвідомлення» ролі екосистем та вирубок лісів у кліматичній кризі. Ліси та торфовища є природними сховищами вуглецю, але виділяють парникові гази, якщо ці ділянки вирубують, спалюють або осушують.

Ліси надають екосистемні послуги, які мають вирішальне значення для економічного та соціального розвитку й добробуту людей, а також для досягнення глобальних кліматичних цілей. За даними Інституту світових ресурсів (WRI, World Resources Institute) ліси світу можуть поглинати в 1,5 рази більше вуглецю, ніж щорічно викидають Сполучені Штати.

Але ліси продовжують зникати загрозливими темпами, а розчищені для сільськогосподарських цілей землі є одним із основних джерел викидів парникових газів – на них припадає майже чверть викидів.

2020 рік став третім найгіршим роком знищення лісів з 2002 року. Тільки Демократична Республіка Конго, одна з африканських країн, які підписали «декларацію Глазго», втратила  490 000 га первинних лісів у 2020 році. Це була друга за величиною втрата лісів у світі після Бразилії.

Світові лідери закликали до «трансформативних» спільних зусиль для збереження лісів, сприяння сталим політикам торгівлі та розвитку, зменшення вразливості людей, модернізації сільськогосподарської політики та збільшення фінансових стимулів для переходу до сталого землекористування.

Чим підкріплені гучні обіцянки?

Для  захисту та відновлення лісів 12 країн обіцяють виділити 12 мільярдів доларів державних коштів та 7,2 мільярда доларів приватних інвестицій. Гроші підуть на допомогу країнам, що розвиваються, – на відновлення деградованих земель, боротьбу з лісовими пожежами та підтримку корінних народів у збереженні лісів та захисті їх прав на землю.

Для захисту одного з найбільших у світі тропічних лісів у басейні Конго буде створено додатковий фонд у розмірі 1,5 мільярда доларів.

Уряди 28 країн, які представляють 75% світової торгівлі ключовими товарами, виробництво яких  загрожує лісам (пальмова олія, какао, соя тощо) підписали нову Заяву про ліси, сільське господарство та торгівлю сировиною (Forests, Agriculture and Commodity Trade (FACT) Statement).

Ці країни зобов’язуються діяти спільно для забезпечення сталої торгівлі та зменшення тиску на ліси, включаючи підтримку дрібних фермерів та покращення прозорості ланцюгів постачань. 30 найбільших компаній світу вирішили припинити інвестиції в діяльність, пов’язану з вирубкою лісів.

Але, незважаючи на те, що Декларацію Глазго підписала вражаюча кількість учасників з усіх багатих на ліси країн, великих споживчих ринків та фінансових центрів, тим не менш, є ризик повторити історію попередніх невиконаних зобов’язань. У Нью-Йоркській декларації про ліси від 2014 року, скажімо, було зобов’язання скоротити вирубку лісів на 50 відсотків до 2020 року і зупинити її до 2030 року. Ціль 2020 року вже пропущена, а ціль 2030 ми виконати не встигаємо.

 Для виконання взятих у Глазго зобов’язань знадобиться не тільки фінансування, а, насамперед, міцні «зуби» – сильне та обов’язкове для виконання національне законодавство, яке забороняє компаніям та фінансовим установам підтримувати вирубку лісів.

Декларація Глазго добре узгоджується з Leaders’ Pledge for Nature («обіцянки лідерів природі») – зобов’язаннями низки країн зробити планету позитивною до природи» (Nature Positive), а також із цілями Стратегії біорізноманіття ЄС.

Надія Шевченко, Інформаційний центр «Зелене досьє».

За матеріалами 26 Конференції ООН зі зміни клімату.