Якуба Савадого – людина, що зупинила пустелю

Якуба Савадого – людина, що зупинила пустелю

Yacouba Sawadogo — фермер із Західної Африки, з Буркіна-Фасо, який  використовує методи місцевого традиційного фермерства для відновлення ґрунту, пошкодженого опустелюванням та посухою.

У Якубо вийшло те, що не виходило досі ні в кого, і на що було витрачено чимало  сил і  міжнародної гуманітарної допомоги, — він зміг зупинити пустелю.

Північні райони Буркіна-Фасо розташовані в Сахелі. Це напівпосушлива місцина між Сахарою на півночі та тропічними саванами  на півдні, що регулярно страждає від жорстких посух. Водночас ця місцевість в принципі сприятлива для землеробства: випадає багато дощів, але 80-90% вологи не всмоктується в тверду землю і випаровується, через інтенсивне сонячне випромінювання.

У поєднанні з іншими факторами, такими, як надмірний випас худоби, погане управління земельними ресурсами і перенаселеність, посуха призвела до істотного збільшення безплідної землі, особливо на схилах, через порівняно складне культивування на схилах. Внаслідок професійного обробітку ділянок збільшується ерозія, відбувається ущільнення ґрунту та опустелювання.

Якуба запровадив низку заходів для протидії негативним факторам: разом з Матьє Уедраого, (інший місцевий фермер-новатор) Якуба Савадого почав експериментувати з методами реабілітації пошкоджених земель приблизно в 1980 році. Він використовував прості підходи, традиційні для регіону, – насадження дерев, будівництво кам’яних кордонів та облаштування отворів у ґрунті (отвори «зай») для утримання води..

За понад  два десятиліття роботи з отворами «зай» Якуба Савадого  зміг створити лісопаркові зони розміром близько п’ятдесяти гектарів.

Ольга Ігнатенко, Інформаційний центр “Зелене досьє”.

За матеріалами:
https://en.wikipedia.org/wiki/Yacouba_Sawadogo
https://www.lifegate.com/yacouba-sawadogo-the-man-who-stopped-the-desert
https://www.facebook.com/sawadogoyacouba/
https://www.youtube.com/watch?v=nICoE1yESTs